X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Młodzi starych nie rozumieją, a kiedyś też będą starzy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 19:30
W Polsce przybywa osób powyżej 80 roku życia w bardzo szybkim tempie. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 roku ich liczba wzrośnie z niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln. Od lat 50. ubiegłego wieku populacja sędziwych seniorów wzrosła w Polsce aż ośmiokrotnie.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ruslan Guzov/Shutterstock.com

Socjologowie twierdzą, że starzenie się ludności jest procesem nieuchronnym. Odzwierciedla poprawę warunków życia, prowadzącą do obniżenia umieralności. Wydłużenie życia możliwe jest także dzięki medycynie. Jak naprawdę wygląda starość, często spędzona w samotności?

Prof. Maria Barcikowska podkreśla, że wyróżnikiem starości jest to, że seniorzy wszystko robią wolniej. - Wolniej myślimy, wolniej chodzimy, wolniej wyciągamy wnioski i to dla osób w wieku podeszłym musi być bardzo męczące - mówi neurolog. Zwraca uwagę, że dotkliwą bolączką polskich seniorów jest to, że gorzej widzą i słyszą. Długo czekają na operacje zaćmy i nie mogą się przyzwyczaić do aparatu słuchowego. Zmorą starszych ludzi są też upadki, a wrogiem starszego człowieka jest wanna, do której trzeba wejść i z której trzeba wyjść.

Kampania "Zrozumieć starość" ma przybliżyć, szczególnie młodemu pokoleniu oraz pokoleniu czterdziestolatków, najważniejsze ograniczenia związane z funkcjonowaniem osób w wieku powyżej 70 i 80 lat. Ponad pół tysiąca uczniów wzięło udział w warsztatach, dzięki którym młodzież mogła przekonać się jakie utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu przeżywają osoby starsze.

Doświadczenie starości umożliwił specjalny kombinezon, który symuluje zmysły osoby starszej o 40 lat. Ubranie osłabia wzrok i słuch, mięśnie, zmniejsza zakres ruchu w stawach, ogranicza czucie i utrudnia zadania manualne. Edukacja dzieci i młodzieży w tym zakresie, pozwala uwrażliwić ich na potrzeby osób starszych i wpłynąć na poprawę stosunku młodych osób do seniorów.

O eksperymencie i jego szczegółach opowiada Przemysław Wiśniewski. - My zachęcamy młodych ludzi, żeby w takim kombinezonie funkcjonowali jakieś 10-15 minut, żeby pochodzili po schodach, naleli sobie wodę, rozwiązali zapętloną sznurówkę i robili takie typowe rzeczy, jakie muszą codziennie wykonywać osoby, które mają lat 80 - mówi gość Jedynki.

Dlaczego dobrą rolę spełniają smartfony? jakiego typu urządzenia i wyposażenie domu mogłyby sprawić, żeby osoba starsza czuła się w nim bardziej komfortowo? Kiedy należy przystąpić do przemodelowania swojego życia? Jaki jest mechanizm starości? Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Maria Barcikowska (neurolog), Przemysław Wiśniewski (Fundacja Zaczyn)

Data emisji: 27.07.2018

Godzina emisji: 19.10

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samotność seniorów to powszechny problem

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 11:00
Trzy na dziesięć osób w wieku powyżej 80 lat doświadczają samotności i izolacji, jedna na dziesięć czuje się samotna często, a nawet zawsze - wynika z badania "Sytuacja społeczna osób w wieku 65+" zrealizowanego dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyzwania systemu emerytalnego. Co czeka seniorów?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 19:22
W czerwcu rząd przyjął propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku. Koszt waloryzacji oszacowano na około 6,86 mld zł. Rada Ministrów prognozuje, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. wyniesie nie mniej niż 103,26 proc. Co dla seniorów oznacza to w praktyce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program "Łódzkie w dobrym zdrowiu". W województwie będzie żyło się dłużej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 19:36
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i władze województwa łódzkiego kosztem 100 milionów złotych pracują wspólnie nad projektem, którego efektem ma być poprawa jakości życia oraz wspomożenie aktywnego i zdrowego starzenia się mieszkańców województwa łódzkiego.
rozwiń zwiń