X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Presbiopia i higiena oka. Jak dbać o wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 20:00
Presbiopia, inaczej nazywana starczowzrocznością, spowodowana jest naturalnym procesem starzenia się organizmu człowieka. Proces ten zwykle rozpoczyna się ok. 40 roku życia. Presbiopia dotyczy każdego, bez względu na to czy jest się krótkowidzem, dalekowidzem czy też wcześniej nie miał problemów z widzeniem.
Audio
  • Presbiopia i higiena oka. Jak dbać o wzrok? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cocoparisienne/Pixabay

- Pierwszą przyczyną jest fizjologiczne usztywnienie soczewki, która z wiekiem staje się również większa i w związku z tym czynności akomodacyjne zanikają - mówi dr Andrzej Styszyński z Poznania, okulista oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Jak przekonuje Paweł Szczerbiński z Częstochowy, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej ten etap w życiu czeka każdego z nas. - Wszyscy to przechodzą. Przychodzi taki moment, kiedy widzenie z bliska staje się trochę bardziej utrudnione, aż w końcu w ogóle niemożliwe. W takim wypadku trzeba wspomóc się okularami. Najnowsze osiągnięcie techniki, to okulary progresywne, w których mamy płynne przejście od dali do bliskich elementów - dodaje.

Objawy presbiopii to przede wszystkim bóle głowy, zmęczenie, trudności w czytaniu drobnego druku, konieczność zwiększania oświetlenia podczas czytania z bliska czy potrzeba oddalenia tekstu, by widzieć go lepiej. Do tego dochodzi częste mruganie i koncentracja na przedmiotach, znajdujących się blisko.

Nadzieję na poprawę życia pacjentom, borykającym się z presbiopią daje operacja. - Operacja jest zawsze ryzykiem, ale presbiopię korygujemy najczęściej podczas operacji zaćmy. Istnieje możliwość wszczepienia soczewki wieloogniskowej. W ten sposób w polu ostrego widzenia pojawia się obraz dalszy i bliższy. Trwają próby zmniejszenia presbiopii również poprzez nacięcie twardówki i zmianę zdolności skupiającej samej rogówki - przekonuje dr Andrzej Styszyński.

Co przyczynia się do szybszego starzenia wzroku? Jak dbać o oczy, aby dłużej nam służyły? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Andrzej Styszyński z Poznania, (okulista oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej), Paweł Szczerbiński z Częstochowy, (optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej)

Data emisji: 03.08.2018

Godzina emisji: 19.09

kb


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bergamotka kontra cholesterol. Rezultaty są zadziwiające

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 13:45
Owoce bergamotki uprawiane są od pokoleń na południu Włoch. Plantacje znajdują się na terenie nieskażonym, daleko od miast i przemysłu. Badania potwierdzają, że spożywanie bergamotki, przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi starych nie rozumieją, a kiedyś też będą starzy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 19:30
W Polsce przybywa osób powyżej 80 roku życia w bardzo szybkim tempie. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 roku ich liczba wzrośnie z niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln. Od lat 50. ubiegłego wieku populacja sędziwych seniorów wzrosła w Polsce aż ośmiokrotnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podstępna choroba, która ujawnia się po latach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 15:51
Wirusowe zapalenie wątroby WZW jest wywoływane przez wirusy typu A, B, C, D i E. Na wirusa typu C nie ma szczepionki, a może on powodować poważne następstwa zdrowotne, z marskością i rakiem wątroby. 28 lipca przypada Światowy Dzień Zapalenia Choroby
rozwiń zwiń