Polacy zbadają piramidy Majów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 19:10
Prawdopodobnie ok. 20 piramid Majów "ukrytych" we wnętrzu sztucznych pagórków zlokalizowali polscy badacze w Salwadorze. Kultura tego prekolumbijskiego ludu rozwijała się na terenie Ameryku Środkowej przez ponad dwa tysiące lat, a o jej wspaniałości świadczą ruiny miast-państw z terenów obecnej Gwatemali, Hondurasu, meksykańskiego Półwyspu Jukatan, Belize i Salwadoru. 
Audio
  • Odkrycie piramid Majów w Salwadorze (Eureka/jedynka)
Piramida Majów w Cancun w Meksyku
Piramida Majów w Cancun w MeksykuFoto: FlavioMoura/pixabay

Salwador pojawił się na liście zainteresowań polskich archeologów stosunkowo niedawno, a z kulturą Majów bardziej wiązana jest Gwatemala. Salwador to raczej rubieże ich regionów, choć na przestrzeni lat centrum państwa trochę się przesuwało.

Nasi archeolodzy natrafili na nieznane wcześniej miasto z najstarszej fazy cywilizacji Majów, z  tzw. okresu preklasycznego. Przed nimi zatem wyjątkowa szansa na poznanie tej najstarszej architektury majańskiej, której przykładów jest bardzo niewiele. Co mogą kryć w sobie zarejestrowane przez drony i urządzenia geofizyczne - piramidy i platformy?

Szef polskiego zespołu dr Jan Szymański uważa, że stanowisko archeologiczne może rozciągać się na powierzchni czterech kilometrów kwadratowych. - Jeżeli się potwierdzi, że jest to jedno stanowisko i jego części funkcjonowały w jednym czasie, to prawdopodobnie byłoby to największe starożytne miasto na terenie Salwadoru - mówi archeolog.

To pokaże kolejny sezon - już stricte - wykopaliskowy.

Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Jan Szymański (Ośrodek Badań Prekolumbijskich UW)

Data emisji: 7.09.2018

Godzina emisji: 19.11

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Imperium Inków oczami syna hiszpańskiego zdobywcy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 19:10
Imperium inkaskie to jedna z wielkich światowych cywilizacji, której fenomen po dziś dzień zgłębiają naukowcy. Królestwo położone w Ameryce Południowej w peruwiańskich Andach w okresie swego największego rozkwitu rozciągało się na przestrzeni 6 tys. kilometrów wzdłuż wybrzeży Pacyfiku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inkaski rytuał składania dzieci w ofierze bogom gór

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 19:48
Rytuał ten nazywa się "Capacocha”. Często taka ofiarę składano bogom przed położeniem np. wodociągu, albo przed postawieniem światyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaskinia Obłazowa w Tatrach kryła ludzi już tysiące lat temu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 20:03
Położona u podnóża Tatr jaskinia Obłazowa dostarczyła nauce niezwykle intrygujących znalezisk, które dokumentują pobyt człowieka w tym miejscu na przestrzeni stu tysięcy lat.
rozwiń zwiń