X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Przemytnicy życia". Książka o ratowaniu Żydów w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 19:44
Wspomnienia Bernarda Konrada Świerczyńskiego "Przemytnicy życia" są dokumentacją życia w okupowanej Warszawie. W szczególności pokazują pomoc Żydom w getcie i poza jego murami. Autor ocalił życie kilkunastu osobom. W 1972 roku został uhonorowany nagrodą Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Audio
  • Aleksandra Janiszewska i dr Marta Janczewska o znaczeniu wspomnień Świerczyńskiego (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chris Parypa Photography / Shutterstock.com

Wspomnienia Świerczyńskiego zostały spisane po latach i mają formę książki fabularnej. Do Ośrodka Karta trafiły w prosty sposób. - Rodzina zgłosiła się do nas proponując ten tekst i zapytała, czy jesteśmy zainteresowani wydaniem. Dwa lata wcześniej własnym sumptem rodzina wydała wspomnienia Bernarda Konrada Świerczyńskiego w małym nakładzie 200 egzemplarzy. Była to rodzinna inwestycja w zachowanie pamięci – powiedziała Aleksandra Janiszewska.

Świerczyński mieszkał na Woli, a ta dzielnica od jesieni 1940 roku było miejscem, w którym powstawało getto warszawskie. – Wątek kontaktów polsko-żydowskich jest bardzo wyeksponowany i właściwie trudno go przecenić – przyznała dr Marta Janczewska. Dla zamkniętych w getcie Żydów kontakt ze strona polską był właściwie jedynym ratunkiem - dodała.  

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Aleksandra Janiszewska (Ośrodek Karta), dr Marta Janczewska (Żydowski Instytut Historyczny) 

Data emisji: 3.10.2018

Godzina emisji: 19.09

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najsłynniejszy koń w historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 19:30
Przez stulecia konie pomagały nam w rolnictwie, transporcie oraz w wojsku. - Bez konia człowiek niewiele mógłby zdziałać – mówi gość audycji, prof. Jerzy Kita.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sankofa. Nie zmarnuj życia", czyli o mądrym wejściu w dorosłość

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 20:05
Początek roku szkolnego i akademickiego to czas pośpiechu, podejmowania nowych wyzwań. W audycji mówiliśmy o tym jak dobrze rozpocząć naukę, zredukować poziom stresu i opanować nieuniknione kryzysy. Goście "Eureki" Magdalena Pajkowska i o. Tomasz Gaj, autorzy książki "Sankofa. Nie zmarnuj życia" dali też kilka rad dla rodziców nastolatków wchodzących w samodzielne życie. 
rozwiń zwiń