"Przemytnicy życia". Książka o ratowaniu Żydów w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 19:44
Wspomnienia Bernarda Konrada Świerczyńskiego "Przemytnicy życia" są dokumentacją życia w okupowanej Warszawie. W szczególności pokazują pomoc Żydom w getcie i poza jego murami. Autor ocalił życie kilkunastu osobom. W 1972 roku został uhonorowany nagrodą Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Audio
  • Aleksandra Janiszewska i dr Marta Janczewska o znaczeniu wspomnień Świerczyńskiego (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chris Parypa Photography / Shutterstock.com

Wspomnienia Świerczyńskiego zostały spisane po latach i mają formę książki fabularnej. Do Ośrodka Karta trafiły w prosty sposób. - Rodzina zgłosiła się do nas proponując ten tekst i zapytała, czy jesteśmy zainteresowani wydaniem. Dwa lata wcześniej własnym sumptem rodzina wydała wspomnienia Bernarda Konrada Świerczyńskiego w małym nakładzie 200 egzemplarzy. Była to rodzinna inwestycja w zachowanie pamięci – powiedziała Aleksandra Janiszewska.

Świerczyński mieszkał na Woli, a ta dzielnica od jesieni 1940 roku było miejscem, w którym powstawało getto warszawskie. – Wątek kontaktów polsko-żydowskich jest bardzo wyeksponowany i właściwie trudno go przecenić – przyznała dr Marta Janczewska. Dla zamkniętych w getcie Żydów kontakt ze strona polską był właściwie jedynym ratunkiem - dodała.  

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Aleksandra Janiszewska (Ośrodek Karta), dr Marta Janczewska (Żydowski Instytut Historyczny) 

Data emisji: 3.10.2018

Godzina emisji: 19.09

abi

Czytaj także

Najsłynniejszy koń w historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 19:30
Przez stulecia konie pomagały nam w rolnictwie, transporcie oraz w wojsku. - Bez konia człowiek niewiele mógłby zdziałać – mówi gość audycji, prof. Jerzy Kita.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sankofa. Nie zmarnuj życia", czyli o mądrym wejściu w dorosłość

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 20:05
Początek roku szkolnego i akademickiego to czas pośpiechu, podejmowania nowych wyzwań. W audycji mówiliśmy o tym jak dobrze rozpocząć naukę, zredukować poziom stresu i opanować nieuniknione kryzysy. Goście "Eureki" Magdalena Pajkowska i o. Tomasz Gaj, autorzy książki "Sankofa. Nie zmarnuj życia" dali też kilka rad dla rodziców nastolatków wchodzących w samodzielne życie. 
rozwiń zwiń