Narodziny nowożytnego dziennikarstwa

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 20:30
W XVIII wieku w Wielkiej Brytanii aż 60% ludności umiało czytać i pisać, w przeciwieństwie do Rzeczpospolitej Obojga Narodów, w której 70% mieszkańców było analfabetami. Dlatego to właśnie w Wielkiej Brytanii nastąpił dynamiczny rozwój prasy.
Audio
  • Narodziny nowożytnego dziennikarstwa (Jedynka/Eureka)
Zeitungen
ZeitungenFoto: Ivan Semenyuk/Shutterstock.com

W gazetach opisywano pogodę z poprzednich dni, prowadzono także niezwykle rozbudowaną kronikę kryminalną. Jako że od końca XVII wieku nie panowała cenzura wyznaniowa ani polityczna, dziennikarze mogli pisać na każdy temat.

– Można było sobie nawet pozwolić na opisywanie amorów rodziny królewskiej – opowiada prof. Paweł Dobrowolski, autor książki „Świat ze słów: angielskie miesięczniki XVIII wieku. Media informacja i opinia publiczna”. Gość audycji zaznacza, że w takich przypadkach trzeba było jednak liczyć się z pozwem o oczernienie.  

Żeby dowiedzieć się, o czym jeszcze pisano w ówczesnych gazetach, wysłuchaj całego nagrania.  

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Paweł T. Dobrowolski z Collegium Civitas, autor książki "Świat ze słów: Angielskie miesięczniki XVIII wieku. Media, informacja i opinia publiczna”

Data emisji: 26.09.2018

Godzina emisji: 19.12

kwh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karol Darwin - teoria ewoluowała w nim powoli

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 05:35
- Do dzisiaj jest to dzieło przełomowe, stanowiące źródło natchnienia dla wielu naukowców - mówiła o książce "O powstawaniu gatunków" Małgorzata Yamazaki, współautorka przekładu najważniejszego dzieła Darwina na język polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angielski lekarz, który odmienił los ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 19:51
W 1798 roku prowincjonalny angielski lekarz Edward Jenner opublikował broszurę opisującą przeprowadzone przez siebie eksperymenty. Wynikało z nich, że osoby zaszczepione zarazkami ospy krowiej nie zapadają na ospę prawdziwą.
rozwiń zwiń