X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dbajmy o oczy. Jak robić to prawidłowo?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 19:36
11 października przypada Światowy Dzień Wzroku. Obchody święta mają na celu promowanie wiedzy na temat wad wzroku i znaczenia profilaktyki.
Audio
  • Dbajmy o oczy. Jak robić to prawidłowo? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Na świecie żyje około 45 milionów osób niewidomych i 269 milionów osób z zaburzeniami widzenia, co daje sumę 314 milionów osób z dysfunkcją wzroku na świecie, a więc około 4,49 proc. populacji. Wśród przyczyn ślepoty jest wymieniane m.in ubóstwo oraz choroby, np. zaćma, jaskra, cukrzyca i nieskorygowane wady wzroku. To również nowotwory oka, które mogą prowadzić m.in. do utraty wzroku. Stwierdzono, że 80 proc. przypadków ślepoty można uniknąć dzięki profilaktyce i podstawowym formom leczenia.

Światowy Dzień Wzroku, to idealna okazja, by zbadać oczy w kierunku np. jaskry. Jest ona drugą najczęstszą przyczyną ślepoty. Według danych Polskiego Związku Niewidomych, aż 20 proc. niewidomych w Polsce straciło wzrok w wyniku jaskry.

W Polsce problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tys. osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna, bezobjawowy przebieg choroby jak również rzadkie wizyty u okulisty. Aż 70 proc. przypadków jaskry wykrywanych jest w jej zaawansowanym stadium, kiedy na uratowanie wzroku jest już za późno. Do czynników ryzyka zachorowania na jaskrę należą m.in. podwyższony poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku, krótkowzroczność, zaburzenia gospodarki tłuszczowej, czy rodzinne występowanie jaskry (I stopień pokrewieństwa – rodzice, rodzeństwo), ale także niskie ciśnienie tętnicze, migreny, cukrzyca i wiek.

- Jaskra nie boli a podstępnie kradnie wzrok. Nie można jej zapobiec, nie można jej wyleczyć ale można zaleczyć i opóźnić utratę wzroku lub w ogóle do niej nie dopuścić. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie - mówi w "Eurece" prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista-chirurg, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Nowotwory złośliwe oka są diagnozowane bardzo rzadko. Jeśli już jednak się pojawiają, swoim zasięgiem mogą objąć każdą część oka: nerw wzrokowy, siatkówkę, tęczówkę, gruczoł łzowy, powiekę i skórę wokół oczu, często bezpośrednio zagrażając życiu chorego. Warto wiedzieć, że np. glejak nerwu wzrokowego stanowi 20 proc. nowotworów oczodołu u dzieci. Z kolei na oponiaka osłonek nerwu wzrokowego najczęściej chorują kobiety w wieku średnim.

- Nowotwory oczu występują w każdym wieku. Tych, które leżą tuż za tęczówką długo nie widać. Tylko okulista podczas badania przy rozszerzonych źrenicach może je zauważyć - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek.

Dlaczego postęp cywilizacyjny szkodzi naszemu wzrokowi? Jak leczyć krótkowzroczność? Jak ćwiczyć wzrok? Jakie objawy świadczą o tzw. zespole suchego oka? Jak często chodzić do okulisty? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek (okulista-chirurg, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego)

Data emisji: 11.10.2018

Godzina emisji: 19.10

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kamienie nerkowe mogą być przyczyną szybszego zgonu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 16:37
Jeśli ktoś się uprze i nie będzie leczył kamicy nerkowej, to nie tylko będzie narażony na potworny ból. Będzie miał też krótsze życie, bo przestaną u niego pracować nerki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowotne właściwości owoców i warzyw

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 21:33
Zagadki naszym słuchaczom zadawała Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny.
rozwiń zwiń