X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Przemysław Urbańczyk: gdyby nie Thietmar, o Piastach nie wiedzielibyśmy prawie nic

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 19:49
"Mały człowiek o zniekształconej szczęce i takimże policzku", oszpecony "złamanym w dzieciństwie nosem" - tak samokrytycznie sportretował siebie biskup merseburski Thietmar.
Audio
  • Prof. Przemysław Urbańczyk o kronikach Thietmara (Eureka/Jedynka)
Rękopis
RękopisFoto: pcdazero/Pixabay

Przez 6 lat pisał swoją słynną "Kronikę", która do dziś jest bezcennym źródłem wiedzy o Europie przełomu X/XI wieku a także unikatowym świadectwem początków państwa Piastów. Kronikarz zmarł tysiąc lat temu, 1 grudnia 1018 r - w wieku 43 lat. Zdążył jednak odnotować istotne wydarzenia roku 1018, których jeszcze był świadkiem: pokój w Budziszynie, kończący wieloletnie zmagania  niemiecko-polskie i kijowską wyprawę Bolesława Chrobrego uwieńczoną zdobyciem tego miasta.

- Gdyby nie Thietmar, to prawdę powiedziawszy nie wiedzielibyśmy prawie nic o Piastach. Patrząc z punktu widzenia badacza tych czasów, bylibyśmy ślepi i głusi, ponieważ Gall Anonim opierał się tylko na jakichś plotkach, pogłoskach i zawodnej ludzkiej pamięci. Poza tym mieliśmy tylko drobne zmianki w klasztorach, które spisywali mnisi w klasztorach, ale one nie miały żadnego kontekstu – powiedział w audycji prof. Przemysław Urbańczyk - archeolog, autor książki "Co się stało w 1018 roku?".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.    

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Przemysław Urbańczyk (autor książki "Co się stało w 1018 roku?", archeolog)

Data emisji: 19.10.2018

Godzina emisji: 19.06

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trop Savonaroli w Bibliotece Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 19:49
W Bibliotece Narodowej w Warszawie znajduje się egzemplarz dzieła św. Tomasza z Akwinu "Summa theologica". Ten wydany w 1479 r. w Wenecji inkunabuł, trafił do Warszawy po II wojnie światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działalność polityczna Stanisława Mikołajczyka

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 11:18
Choć skończył zaledwie 4 klasy szkoły powszechnej, wykorzystywał każdą okazję, by uzupełniać swoją wiedzę. Kiedy prowadził z matką gospodarstwo, książkę przywiązywał do pługa i czytał nawet w czasie orki.
rozwiń zwiń