X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zwykłe przeziębienie czy chłoniak?

Jeśli zauważymy u siebie uczucie zmęczenia, nocne poty, na zmianę rosnącą i spadającą temperaturę czy niewyjaśniony ubytek masy ciała, to nie należy bagatelizować tych objawów. Dlaczego? Bo jeśli dochodzi do tego powiększenie węzłów chłonnych, konieczna jest wizyta u lekarza, aby wykluczyć chłoniaka. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sl/shutterstock
O Audycji

Chłoniak najczęściej jest mylony z przeciągającym się przeziębieniem. Dla chłoniaka charakterystyczny jest również suchy i uporczywy kaszel, jaki pojawia się przy grypie. Uwagę powinny również zwrócić zmiany na skórze i grudki podskórne, które nie są charakterystyczne dla grypy czy przeziębienia, a właśnie dla chłoniaka.

Na chłoniaka może zachorować zasadniczo każdy – zarówno młody człowiek, jak i osoba w podeszłym wieku. Podstawowy podział wyróżnia dwa rodzaje chłoniaków: chłoniaka Hodgkina- występuje przede wszystkim u ludzi młodych - szczyty zachorowań obserwowane są pomiędzy 20 a 40. rokiem życia oraz po 50. roku życia. Drugim rodzajem chłoniaków są chłoniaki nie-Hodgkina czyli chłoniaki nieziarnicze a występują one głównie u starszych pacjentów, mających powyżej 60 lat (tutaj jednak istnieją pewne wyjątki - niektóre z ich typów częściej spotykane są też u zdecydowanie młodszych pacjentów).

Czynnikami generującymi i przyspieszającymi zachorowanie na chłoniaki są:

- narażenie na pestycydy i promieniowanie jonizujące

- niedobory odporności (wynikające czy to ze stosowania leków immunosupresyjnych, czy z zakażenia wirusem HIV)

- choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów czy celiakia)

- obciążenia rodzinne (w przypadku, kiedy ktoś w rodzinie cierpiał na chłoniaka, ryzyko wystąpienia tej choroby u jego krewnych jest zwiększone)

- lokalizacja geograficzna (zaobserwowano, że np. najwięcej przypadków chłoniaka Hodgkina występuje w obrębie Stanów Zjednoczonych, Kanady i w północnej Europie, z kolei w Azji częstość występowania tej jednostki jest zdecydowanie niższa)

- status socjoekonomiczny (ludzie z wyższym statusem mają większe ryzyko wystąpienia chociażby chłoniaka Hodgkina)

- wcześniejsze przebycie chemioterapii z jakiegoś powodu (ryzyko chłoniaka jest zwiększone w szczególności wtedy, kiedy chemioterapia była połączona z radioterapią)

- infekcje (zarówno zakażenia bakteryjne, jak i wirusowe - szczególny związek odnotowuje się pomiędzy zakażeniem wirusem EBV, który jest przyczyną mononukleozy a występowaniem chłoniaka Hodgkina).

O tym, jakie będą rokowania pacjenta z chłoniakiem, decyduje typ choroby.

O diagnostyce, leczeniu i rokowaniach Artur Wolski rozmiar z onkologiem dr n. med. Januszem Mederem. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr n. med. Janusz Meder (onkolog, Prezes Polskiej Unii Onkologii)

Data emisji: 25.10.2018

Godzina emisji: 19.08

kh

Playlista
  • MICK HUCKNALL - Tell It Like It Is