Nieobecni mistrzowie nauki polskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 09:13
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny jest najstarszą instytucją zdrowia publicznego w kraju. Został powołany do życia kilka dni po ogłoszeniu niepodległości Polski, 21 listopada 1918 roku.
Audio
  • Nieobecni mistrzowie nauki polskiej (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Sytuacja epidemiologiczna kraju po I wojnie światowej była fatalna - brak higieny, wszawica, tyfus, cholera i choroby weneryczne. A więc koniecznością stało się powołanie do życia jednej instytucji, która opanuje tę sytuację. I tak powstał Państwowy Zakład Higieny.

Ale instytucja to głównie ludzie. W audycji mówiliśmy o naśladowcach dra Judyma z powieści "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego. Przypomnieliśmy sylwetki: Ludwika Rajchmana - założyciela PZH, Ludwika Hirszfelda - odkrywcy grup krwi i czynnika RH i Kazimierza Funka - odkrywcy witamin.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Jan Krzysztof Ludwicki (Zakład Toksykologii i Oceny Ryzyka Zdrowotnego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny)

Data emisji: 1.11.2018

Godzina emisji: 19.06

abi

Czytaj także

Wrażliwe cechy złotego wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 15:10
20 października obchodziliśmy Europejski Dzień Seniora. W audycji rozmawiamy, jakie obszary zdrowia i życia seniorów wymagają szczególnej opieki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwykłe przeziębienie czy chłoniak?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 19:08
Jeśli zauważymy u siebie uczucie zmęczenia, nocne poty, na zmianę rosnącą i spadającą temperaturę czy niewyjaśniony ubytek masy ciała, to nie należy bagatelizować tych objawów. Dlaczego? Bo jeśli dochodzi do tego powiększenie węzłów chłonnych, konieczna jest wizyta u lekarza, aby wykluczyć chłoniaka. 
rozwiń zwiń