Sto lat temu Polska wysłała depeszę o odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 06:42
16 listopada 1918 roku Wódz Naczelny Józef Piłsudski podpisał dokument – proklamację, notyfikującą rządom "wszystkich państw wojujących i neutralnych"  -  odrodzenie niepodległej Rzeczypospolitej.   
Audio
  • Sto lat temu Polska wysłała depeszę o odzyskaniu niepodległości (Eureka/Jedynka)
Józef Piłsudski (1918)
Józef Piłsudski (1918)Foto: Biblioteka Narodowa/polona.pl

Depesza nie została wysłana natychmiast po jej podpisaniu za pomocą telegrafu drutowego.   Została nadana dopiero w nocy z 18 na 19 listopada z niemieckiej stacji radiotelegraficznej WAR z Cytadeli warszawskiej.

Ta data to najnowsze ustalenie prof. Grzegorza Nowika, które zmienia dotychczasową wiedzę podręcznikową. - Za tą datą świadczą fakty, które ewidentnie wskazują, że aż do nocy z 18 na 19 listopada 1918 roku Cytadela była w rękach niemieckich. Istotne było, żeby ta depesza popłynęła świat bo minęły już dwa dni od jej podpisania - mówi prof. Nowik. 

W setną rocznicę tego wydarzenia w "Eurece" mówiliśmy o tej nieznanej dotąd historii a także o roli jaką odegrał w niej niemiecki żołnierz, Ślązak Johan Pradellok i jego miłość do warszawianki Heleny Adamczewskiej oraz o tym, dlaczego napisany po francusku tekst przekazany został w świat za pośrednictwem Szwecji. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Grzegorz Nowik (Instytut Studiów Politycznych PAN, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

Data emisji: 18.11.2018

Godzina emisji: 19.07

kh

Czytaj także

Pierwsze trzy miesiące 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 15:00
3 stycznia 1920 roku. Wschodnia granica Polski nadal w ogniu. Polskie i łotewskie  wojska odzyskały z rąk Sowietów miasto i twierdzę Dyneburg, byłą stolicę Inflant Polskich, ważny węzeł komunikacyjny, posiadający połączenia m.in. z Petersburgiem, Rygą, Wilnem. 
rozwiń zwiń