X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Studenci pomagają sprzątać kosmiczne śmieci

Firma SpaceX przesunęła start rakiety Falcon 9, która miała wynieść w kosmos m.in satelitę PW-Sat2, skonstruowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej. Rakieta miała wystartować w poniedziałek ok. godz. 19.30 polskiego czasu; nowego terminu jeszcze nie wyznaczono. 
Satelita PW-Sat2 skonstruowany został przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej
Satelita PW-Sat2 skonstruowany został przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki WarszawskiejFoto: pw-sat.pl
O Audycji

Satelita PW-Sat2, skonstruowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, w przestrzeń kosmiczną ma wystartować wraz z misją SSO-A z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych. Będzie on czwartym polskim satelitą w kosmosie, a drugim studenckim, zbudowanym na Politechnice Warszawskiej. 

Satelita ma pomóc w uporaniu się z problemem kosmicznych śmieci. Chodzi o obiekty, które po zakończeniu własnej misji pozostają na orbicie i zagrażają innym, wciąż czynnym satelitom (bo nie można już nimi sterować). Ponieważ działalność człowieka w kosmosie jest prężna, tego typu obiektów w kosmosie przybywa. Naukowcy na całym świecie szukają metod, które pomogą ten problem rozwiązać. Studenci z Warszawy postanowili stworzyć system, który w przyszłości może problem minimalizować i zapobiegać powstawaniu kosmicznych śmieci zagrażających np. astronautom na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). 

Najważniejszym zadaniem studenckiego satelity będzie przetestowanie tzw. żagla deorbitacyjnego, którego rozłożenie spowoduje zwiększenie powierzchni PW-Sat2 i jego oporu aerodynamicznego, a w konsekwencji stopniowe obniżanie orbity satelity. To pozwoli skrócić czas jego przebywania na orbicie z przeszło 15 lat do kilkunastu miesięcy. 

O kosmicznym odkurzaczu i nowej konstrukcji żagla, który jest najważniejszym elementem projektu oraz o przygotowaniach do startu i o tym, czym są takie przedsięwzięcia dla planowania kariery zawodowej przyszłych inżynierów sektora kosmicznego w audycji "Eureka" mówili: Artur Łukasik (wicekoordynator projektu PW-Sat2, odpowiedzialny za analizy misji), Ewelina Ryszawa (od początku projektu przewodziła zespołowi mechanicznemu), Jarosław Czaja (CEO Future Processing strategicznego partnera projektu PW-Sat2 i przedstawiciel konsorcjum FP Space).

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Artur Łukasik (wicekoordynator projektu PW-Sat2, odpowiedzialny za analizy misji), Ewelina Ryszawa (od początku projektu przewodziła zespołowi mechanicznemu), Jarosław Czaja (CEO Future Processing strategicznego partnera projektu PW-Sat2 i przedstawiciel konsorcjum FP Space)

Data emisji: 20.11.2018

Godzina emisji: 19.07

PAP/kh

Playlista
  • Fitzgerald Ella-śpiewOrkiestra Buddy Bregmana - Blue Moon