X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cichy zabójca - smog

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 11:37
Epidemiolodzy, alergolodzy i kardiolodzy nie mają wątpliwości, że Krakowianie chorują od smogu. Kraków ma jedną z najbardziej zanieczyszczonych stref powietrza ale ludzie, żyją tu najdłużej- jak to możliwe?
W przyszłym tygodniu NFOŚiGW podpisze umowy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska.
W przyszłym tygodniu NFOŚiGW podpisze umowy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska.Foto: shutterstock

W statystykach medycznych czytamy: zapalenia spojówek, problemy z górnymi drogami oddechowymi i sercem, niższa waga urodzeniowa dzieci, a także nowotwory oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc(POChP), to schorzenia, które m.in. rozpoznajemy u krakowian z powodu smogu.

Z danych statystycznych wynika, że na POCHP choruje ponad 22 proc. dorosłych Polaków a co godzinę w Polsce umiera jedna osoba właśnie z powodu POCHP. Z prognoz medycznych wynika, że zmniejszenie smogu pozwoliłoby na uratowanie co najmniej 30-40% z tej grupy ryzyka.

W Krakowie występuje smog kwaśny z dużą zawartością siarki ale są w nim też pyły PM 2,5 i PM 10, z których najmniejsze  cząstki, przedostają się do pęcherzyków płucnych.

Kardiolodzy potwierdzają, że zanieczyszczenia zawarte w powietrzu mogą nasilać niedotlenienie mięśnia serca, co objawia się bólami w klatce piersiowej i niemiarową pracą serca. Może też pojawić się zawał serca, czy nadciśnienie tętnicze. Smog to również problem medyczny ważny dla  kobiet w ciąży. Wcześniaki z niższą wagę urodzeniową i gorzej rozwiniętymi płucami to skutek ciąży prowadzonej w największym natężeniu smogowym a więc w okresie jesienno-zimowym. Dzieci te znacznie gorzej radzą sobie z infekcjami w okresie dorastania i dojrzewania, co potwierdzają pediatrzy.

O skutkach zdrowotnych oddychania krakowskim powietrzem porozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Piotrem Jankowskim -internistą i kardiologiem, sekretarzem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Usłyszymy też opinię Mateusza Łękawy, maratończyka, który pochodzi z Krakowa, gdzie studiował na AWF i na co dzień intensywnie trenuje i przygotowuje się do maratonów a  wziął już udział  w 60 zawodach. Jak ćwiczy i trenuje gdy jest smog- dowiemy się z audycji.

***

Na audycję Eureka w czwartek (6.12) o godz. 19.05 zaprasza Artur Wolski.

kh

 

Zobacz więcej na temat: zdrowie medycyna smog
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W szponach smogu. Jak wygrać nierówną walkę?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 21:02
- Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje problemy nie tylko u tych, którzy nim oddychają. Szkodzi także płodom i wpływa na to, co się będzie działo z dzieckiem po urodzeniu - ostrzega lekarz Piotr Dąbrowiecki.
rozwiń zwiń