Niedoceniona rola kobiet w odzyskaniu przez Polskę niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 19:55
Rola kobiet w walce o niepodległą Polskę jest ogromna, ale ciągle mało znana. W książce "Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę" Kamil Janicki przedstawia historie odważnych, zdeterminowanych kobiet gotowych do największych poświęceń.
Audio
  • Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę (Eureka/Jedynka)
Zofia Romanowiczówna, jedna z kobiet zasłużonych dla odzyskania niepodległości
Zofia Romanowiczówna, jedna z kobiet zasłużonych dla odzyskania niepodległościFoto: IPSB/domena publiczna

Na początku XX wieku nie doceniano kobiet, jako partnerek w poważnych rozmowach, a jeszcze mniej w działaniach na rzecz niepodległości chyba, że były to akcje charytatywne.

- Kobiety formalnie od czasów napoleona w życiu publicznym były uzależnione od woli ojca lub męża, ale wcale sie na to nie godziły - mówi Kamil Janicki. Zwraca uwagę, że tak bardzo nie doceniano kobiet w świecie władzy, że zaborze austriackim nie pomyślano o tym, żeby kobietom zablokować drogę do polityki.

Autor przypomina, że kobiety pełniły wiele odpowiedzialnych funkcji i bez ich pomocy słynna kadrowa nie byłaby w stanie wymaszerować z Krakowa. Choć zarówno w organizacjach niepodległościowych, a później w legionach starano się nie dopuszczać kobiet do walk zbrojnych, to wiele pań walczyło w męskim przebraniu. Do dziś nie są znane nazwiska tych mężnych niewiast.

Posłuchaj całej rozmowy, z której można dowiedzieć się, jak wielką rolę kobiety odegrały w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Kamil Janicki (autor książki "Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę")

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 19.08

ag

Czytaj także

Zofia Romanowiczówna "ku szczytom prowadziła młode pokolenie"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 11:40
Wśród twórców naszej niepodległości pojawiają się niemal wyłącznie męskie nazwiska. Pomijamy lub nie pamiętamy roli kobiet, które zasłużyły się sprawie odzyskania niepodległości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hetmanka" ruchu kobiecego. Jej bronią była prasa

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 11:27
Paulina Kuczalska urodziła się 1859 roku w Warszawie. Odebrała świetne domowe wykształcenie, znała kilka języków obcych. Jej matka należała w młodości do Entuzjastek, czyli kręgu emancypantek skupionych wokół Narcyzy Żmichowskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wanda Umińska. Kobieta, którą szanowali nawet wrogowie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 13:37
Bohaterka kolejnej audycji urodziła się 5 listopada 1841 roku we wsi Jabłonica. Pochodziła z rodziny patriotycznej.
rozwiń zwiń