X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Misja sondy Hayabusa 2. Sensacja na światową skalę?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 19:53
Jeżeli ta misja się uda, to będzie sensacja na światową skalę. Japońska sonda Hayabusa 2 wyrzuciła już próbniki, które osiadły na asteroidzie Rjugu. 
Audio
  • Misja sondy Hayabusa 2. Sensacja na światową skalę? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/mikkehouse

W ramach misji powstanie krater. Wszystko po to, by pobrać próbki spod powierzchni asteroidy i sprowadzić je na ziemię. To byłoby wydarzenie pierwsze w historii badań kosmosu, sprowadzenie kawałka asteroidy na Ziemię. 

Asteroida to niewielki kosmiczny kamień o średnicy nie przekraczającej kilometra, tyle co odległość miedzy przystankami miejskiego autobusu. Mknie z prędkością 31 tysięcy km na sekundę. Od czasu do czasu zbliża się do Ziemi. Naukowcy nie wykluczają, że może być dla nas niebezpieczna. Ale też i pożyteczna skoro badacze mówią o kosmicznym górnictwie, czyli sprowadzaniu na Ziemię rzadkich minerałów budujących takie obiekty, minerałów ważnych np. dla nowoczesnej elektroniki. Na razie to odległa przyszłość.

Takie misje jak Hayabusa 2 dostarczają nowej wiedzy na ten temat, przyczyniają się do rozwoju technologii. Rjugu przez najbliższe miesiące będzie badała planetoidę, a w 2019 roku opuści ją, by rok później, w grudniu 2020, dotrzeć z próbkami na Ziemię. Sonda zostawi po sobie nazwiska, przesłania i rysunki Ziemian, które specjalnie w tym celu zebrała Japońska Agencja Kosmiczna.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Marek Krawczyk (absolwent Uniwersytetu Hokkaido, znawca historii japońskich badań kosmicznych)

Data emisji: 11.12.2018

Godzina emisji: 19.06

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pokarmy i ich walory zdrowotne

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 11:53
Zagadki naszym słuchaczom zadała Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studenci pomagają sprzątać kosmiczne śmieci

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 19:07
Firma SpaceX przesunęła start rakiety Falcon 9, która miała wynieść w kosmos m.in satelitę PW-Sat2, skonstruowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej. Rakieta miała wystartować w poniedziałek ok. godz. 19.30 polskiego czasu; nowego terminu jeszcze nie wyznaczono. 
rozwiń zwiń