Magnetyczna kolej próżniowa

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 19:36
Hyper Poland, polski startup rozwijający technologię hyperloop, dostał się do ścisłego finału konkursu TrenLab - programu akceleracyjnego kolei hiszpańskich. Polska spółka została wybrana do finałowej piętnastki spośród 240 innowacyjnych projektów pochodzących od firm z całego świata, pokonując zespoły m.in. z Niemiec, Izraela, Meksyku i USA.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: El Greco/Shutterstock.com

W odróżnieniu od innych firm na świecie, które pracują nad technologią hyperloop, czyli magnetycznej kolei próżniowej, Polacy nie planują budowy próżniowego tunelu od zera. Znaleźli sposób na dostosowanie istniejących już torów kolejowych do potrzeb kolei magnetycznej.

Dzięki temu już za kilka lat po polskich i europejskich torach będą mogły zacząć jeździć pociągi magnetyczne z prędkością 300 km/h. Co istotne, taka modyfikacja nie zmienia podstawowej funkcji toru kolejowego i nadal mogą poruszać się po nim zwykłe pociągi. Dopiero w drugim etapie projektu, polscy inżynierowie chcą przykryć tory prefabrykowaną pokrywą i obniżyć ciśnienie powietrza wewnątrz praktycznie do zera. Zlikwidowanie oporów powietrza podwoiłoby prędkość poruszania się do 600 km/h.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Przemysław Pączek (prezes Hyper Poland), Paweł Radziszewski (dyrektor ds technologii Hyper Poland)

Data emisji: 18.12.2018

Godzina emisji: 19.06

kwh/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Studenci pomagają sprzątać kosmiczne śmieci

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 19:07
Firma SpaceX przesunęła start rakiety Falcon 9, która miała wynieść w kosmos m.in satelitę PW-Sat2, skonstruowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej. Rakieta miała wystartować w poniedziałek ok. godz. 19.30 polskiego czasu; nowego terminu jeszcze nie wyznaczono. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misja sondy Hayabusa 2. Sensacja na światową skalę?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 19:53
Jeżeli ta misja się uda, to będzie sensacja na światową skalę. Japońska sonda Hayabusa 2 wyrzuciła już próbniki, które osiadły na asteroidzie Rjugu. 
rozwiń zwiń