Polacy na biegunie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 20:50
Polska po odzyskaniu niepodległości planowała co najmniej kilka dalekich wypraw w różne egzotyczne zakątki świata, aby zaznaczyć tam swoją obecność. W ramach II Międzynarodowego Roku Polarnego (1932-1933) zorganizowano wyprawę do Arktyki. Jednak stałe polskie stacje arktyczne powstały dopiero w drugiej połowie XX wieku.
Audio
Widok na polską stację badawczą im. Henryka Arctowskiego na Antarktyce
Widok na polską stację badawczą im. Henryka Arctowskiego na AntarktyceFoto: Shutterstock.com/evenfh

Działająca na stacji im. Henryka Arctowskiego dr hab. Dorota Górniak z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zajmuje się badaniem nowych enzymów. - Obecnie dzięki zmianom klimatu stały nam się bardziej dostępne rejony trudne logistycznie, jak polarne obszary naszej planety - opowiada. - Żyjące tam mikroorganizmy wytwarzają enzymy, które funkcjonują w niskich temperaturach. Poszukujemy procesów, które będą możliwe do przeprowadzania bez konieczności dostarczania energii - wyjaśnia. Efektem poznania tych enzymów może być chociażby proszek do prania, który umożliwia pranie w zimnej wodzie.

Dorota Truszczak połączyła się ze studia z Polską Stacją Polarną Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie. - W tej chwili mamy tutaj piękną, śnieżną zimę, prawie minus 17 stopni – mówi dr hab. Piotr Zagórski.

Jak się okazuje, z powodu zmian klimatycznych, maleje populacja niedźwiedzi zamieszkująca tamtejsze rejony. - Ich mniejsza liczba wiąże się z faktem, że jest coraz mniej lodów arktycznych, które opływają Spitsbergen - tłumaczy gość audycji. - Można opłynąć cały archipelag, co nie było możliwe kilka, kilkanaście lat temu. Ten pak lodowy służył jako środek transportu dla niedźwiedzi. W przypadku, kiedy go nie ma, pozostają na lądzie. Nie mają podstawowego miejsca, gdzie mogą polować - wyjaśnia.

W audycji także o tym, jak na stacjach spędza się Święta i Nowy Rok. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr hab. Dorota Górniak (Katedra Mikrobiologii Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie), dr hab. Piotr Zagórski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

Data emisji: 28.12.2018

Godzina emisji: 19.06

kwh


Czytaj także

Jan Mela: kłótnie są budujące, jeśli potrafisz słuchać

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 10:17
- Określiłbym siebie jako człowieka poszukującego na każdej płaszczyźnie, w podróżach, w pasjach, w wierze w Boga. Życie to jest ciągłe odkrywanie czegoś nowego, nawet o sobie samym - mówił Jan Mela, gość audycji "Ocaleni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Kamiński – człowiek dwóch biegunów, który nie wyklucza wyprawy w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 15:39
27 grudnia 1995 roku, Marek Kamiński jako pierwszy polarnik został zdobywcą obu biegunów Ziemi - w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz - Polak spełnił swoje marzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można mieszkać na biegunie?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 18:35
Okazuje się, że tak. I kiedy mieszka się na południu przyglądać się przez okno pingwinom. A kiedy na północy, być przygotowanym na odwiedziny niedźwiedzi polarnych.
rozwiń zwiń