X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polacy na biegunie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 20:50
Polska po odzyskaniu niepodległości planowała co najmniej kilka dalekich wypraw w różne egzotyczne zakątki świata, aby zaznaczyć tam swoją obecność. W ramach II Międzynarodowego Roku Polarnego (1932-1933) zorganizowano wyprawę do Arktyki. Jednak stałe polskie stacje arktyczne powstały dopiero w drugiej połowie XX wieku.
Audio
Widok na polską stację badawczą im. Henryka Arctowskiego na Antarktyce
Widok na polską stację badawczą im. Henryka Arctowskiego na AntarktyceFoto: Shutterstock.com/evenfh

Działająca na stacji im. Henryka Arctowskiego dr hab. Dorota Górniak z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zajmuje się badaniem nowych enzymów. - Obecnie dzięki zmianom klimatu stały nam się bardziej dostępne rejony trudne logistycznie, jak polarne obszary naszej planety - opowiada. - Żyjące tam mikroorganizmy wytwarzają enzymy, które funkcjonują w niskich temperaturach. Poszukujemy procesów, które będą możliwe do przeprowadzania bez konieczności dostarczania energii - wyjaśnia. Efektem poznania tych enzymów może być chociażby proszek do prania, który umożliwia pranie w zimnej wodzie.

Dorota Truszczak połączyła się ze studia z Polską Stacją Polarną Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie. - W tej chwili mamy tutaj piękną, śnieżną zimę, prawie minus 17 stopni – mówi dr hab. Piotr Zagórski.

Jak się okazuje, z powodu zmian klimatycznych, maleje populacja niedźwiedzi zamieszkująca tamtejsze rejony. - Ich mniejsza liczba wiąże się z faktem, że jest coraz mniej lodów arktycznych, które opływają Spitsbergen - tłumaczy gość audycji. - Można opłynąć cały archipelag, co nie było możliwe kilka, kilkanaście lat temu. Ten pak lodowy służył jako środek transportu dla niedźwiedzi. W przypadku, kiedy go nie ma, pozostają na lądzie. Nie mają podstawowego miejsca, gdzie mogą polować - wyjaśnia.

W audycji także o tym, jak na stacjach spędza się Święta i Nowy Rok. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr hab. Dorota Górniak (Katedra Mikrobiologii Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie), dr hab. Piotr Zagórski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

Data emisji: 28.12.2018

Godzina emisji: 19.06

kwh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Mela: kłótnie są budujące, jeśli potrafisz słuchać

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 10:17
- Określiłbym siebie jako człowieka poszukującego na każdej płaszczyźnie, w podróżach, w pasjach, w wierze w Boga. Życie to jest ciągłe odkrywanie czegoś nowego, nawet o sobie samym - mówił Jan Mela, gość audycji "Ocaleni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Kamiński – człowiek dwóch biegunów, który nie wyklucza wyprawy w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 15:39
27 grudnia 1995 roku, Marek Kamiński jako pierwszy polarnik został zdobywcą obu biegunów Ziemi - w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz - Polak spełnił swoje marzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można mieszkać na biegunie?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 18:35
Okazuje się, że tak. I kiedy mieszka się na południu przyglądać się przez okno pingwinom. A kiedy na północy, być przygotowanym na odwiedziny niedźwiedzi polarnych.
rozwiń zwiń