X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok Matematyki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 19:42
Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Matematyki. W uzasadnieniu uchwały czytamy: " W uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa".  
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/pixabay

Warto przypomnieć, że zbiega się to z ważnym wydarzeniem. Już 2 kwietnia 1919 roku powstało Towarzystwo Matematyczne w Krakowie założone przez 16 wybitnych naukowców, następnie przekształcone w Polskie Towarzystwo Matematyczne. W II Rzeczypospolitej światową sławę zdobyła Lwowska Szkoła Matematyczna, której m.in. nauka światowa zawdzięcza stworzenie analizy funkcjonalnej.

Szkołę współtworzyli m.in. Stefan Banach, jeden z najwybitniejszych polskich uczonych oraz Hugo Steinhaus, nazywany ojcem i patronem  matematyki stosowanej w Polsce. W historii szkoły zapisały się takie nazwiska jak: Stanisław Mazur, Władysław Orlicz, Juliusz Schauder, Stanisław, a także Stanisław Ulam, od 1939 r. pracujący w USA, współtwórca bomby wodorowej oraz metody Monte Carlo (używanej do weryfikacji poprawności badań eksperymentalnych metodami rachunku prawdopodobieństwa, m.in. w CERN).

Naukowy świat odnotował także osiągnięcia Warszawskiej Szkoły Matematycznej. Jej najwybitniejsi przedstawiciele to: Wacław Sierpiński, Zygmunt Janiszewski, Stefan Mazurkiewicz oraz Kazimierz Kuratowski. Mocnymi ośrodkami matematycznymi były także: Wilno i Poznań. Poznańscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali przecież kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, co zdaniem wielu historyków przyspieszyło zakończenie II wojny światowej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Jacek Miękisz (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW)

Data emisji: 8.01.2019

Godzina emisji: 19.23

kwh/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak