X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żony polskich królów i królewskie córki. Jaką rolę odgrywały na dworach?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 19:54
Jaką rolę odgrywały żony i córki królów na piastowskim dworze? Jak wpływały na życie kulturalne i co na podstawie ich losów możemy powiedzieć o sytuacji wysoko postawionych kobiet w średniowiecznej Europie? O tym w rozmowie z prof. Markiem Barańskim.
Audio
  • Prof. Marek Barański o królowych i księżniczkach pierwszej polskiej dynastii (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Pretekstem do rozmowy było wznowienie po latach zbioru esejów "Piastówny i żony Piastów" autorstwa Jadwigi Żylińskiej. Prof. Marek Barański mówił, że pozycja polskich księżniczek na królewskim dworze była bardzo podobna do pozycji księżniczek w krajach zachodnich. Królewskie córki liczyły się w podziale spadku tak samo, jak synowie. Ich zadaniem było przede wszystkim wyjść za mąż.

– Córka władcy miała za zadanie wyjść za mąż tak, jak polecił jej ojciec, po to, by zawrzeć sojusz z innym państwem. W sytuacji, gdy władca brał za żonę księżniczkę z innego kraju, jej zadaniem było i nawiązanie sojuszu, i urodzenie potomstwa. Tak było w całej Europie – mówił prof. Marek Barański.

Jak traktowano księżniczki, które nie wyszły za mąż? Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Marek Barański (mediewista)

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 19.06

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Judea i Galilea w czasach Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 11:43
Kiedy na świat przyszedł Jezus, w Jerozolimie już od ponad 30 lat panował – z nadania Rzymian król Herod. Jak potoczyły się losy tej krainy po jego śmierci w 4 r. n.e.?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziedzictwo Asklepiosa. Medycyna kontra humanistyka"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 19:10
Na jakie choroby cierpieli znani artyści. m.in. Vincent van Gogh, Edward Munch czy Stanisław Wyspiański i jak te dolegliwości przekładały się na ich sztukę. Które nowożytne obrazy i rzeźby powinny znaleźć się w katalogu poświęconym związkom sztuki i medycyny i czym charakteryzowała się architektura najsłynniejszych europejskich szpitali?
rozwiń zwiń