X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

O marszałkach Stalina

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 19:30
"Walka buldogów pod dywanem" -  to słowa Winstona Churchilla o polityce wewnętrznej Kremla. To również dotyczy Armii Czerwonej i jej dowódców
Audio
Wiaczesław Mołotow, Józef Stalin i Klimient Woroszyłow
Wiaczesław Mołotow, Józef Stalin i Klimient WoroszyłowFoto: Wikipedia/domena publiczna

Brytyjski premier wiedział co mówi, jako że sprawował urząd w burzliwych latach II wojny światowej i po niej, kiedy w Moskwie niepodzielnie dzierżył władzę ojciec narodów Józef Stalin. A jaką rolę odgrywali wtedy marszałkowie - najwyższej rangi sowieccy wojskowi? Tę rangę wprowadził w wojsku właśnie Józef Stalin.

Dlaczego, skoro w 1917 roku skasowano wszelkie dystynkcje, tytuły, stopnie wojskowe, żeby proletariacka armia odróżniała się od armii carskiej. W 1935 roku jednak Stalin stopnie przywrócił. W sumie  stopnie marszałków nadał 20 wojskowym. Pierwszym marszałkiem był Kliment Woroszyłow.

- Był pierwszym, ale czy był bohaterem. Patrząc na jego działalność po śmierci Frunzego nie nazwałbym go bohaterem - mówi ppłk. dr Marek Depczyński i zawiesza głos. Według Żukowa to był człowiek, któremu nie należało powierzać odpowiedzialności za batalion. A jaką opinię miał Konstanty Rokossowski, bo od 1949 do 1956 roku był ministrem obrony Polski. A jak należy ocenić Żukowa?

Kim byli marszałkowie? Jaką drogę pokonali na wojskowy Olimp? Co robili, aby go nie opuścić? O tym opowiada Jurij  Rubcow w książce "Marszałkowie Stalina" pozwalając zajrzeć pod ten moskiewski dywan.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: ppłk. dr Marek Depczyński (Wojskowa Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 8.01.2019

Godzina emisji: 19.05

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brytyjczycy chcieli odbić Polskę Stalinowi

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 20:00
Na życzenie Churchilla powstał plan operacji "Unthinkable". Miała to być wojna z ZSRR w celu wyzwolenia Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki z Sowietami w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 16:30
Utworzony po wybuchu II wojny światowej polski rząd emigracyjny początkowo miał podobny stosunek do Niemiec i do Związku Sowieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alianci sprzedali powstańców warszawskich Stalinowi

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 19:33
Roosevelt i Churchill stawiali na sojusz z ZSRR i Stalinem, dlatego bardzo wstrzemięźliwie zezwalali na informowanie o Powstaniu Warszawskim i niemieckich zbrodniach popełnionych podczas powstania, a także o cynicznej polityce Stalina.
rozwiń zwiń