"Alkoholowe dzieje Polski" - czas rozbiorów i powstań

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 20:40
Historyk i popularyzator dziejów Polski Jerzy Besala w drugim tomie "Alkoholowych dziejów Polski" opisał picie w bardzo dramatycznym okresie naszej historii - w czasach rozbiorów i powstań.
Audio
  • "Alkoholowe dzieje Polski" - czas rozbiorów i powstań (Eureka / Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PIXABAY

Picie alkoholu miało znaczący wpływ na naszą historię, szczególnie w czasach saskich.

- W czasach rzeczpospolitej szlacheckiej nie pito w sposób karykaturalny, ekscesywny, natomiast w czasach saskich nastąpił potop alkoholowy. Niektórzy badacze łączą z tym między innymi utratę niepodległości – opowiada Jerzy Besala, historyk, autor między innymi biografii Zygmunta Starego i Bony Sforzy, Stefana Batorego, a także trzytomowej publikacji "Małżeństwa królewskie" i cyklu "Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn".

Postęp w gorzelnictwie nastąpił na początku XIX wieku. Wtedy pojawił się aparat Pistoriusa, dzięki któremu zaczęto produkować 9 razy więcej spirytusu niż wcześniej. Jednocześnie chłopi zaczęli sadzić więcej ziemniaków - od 1822 do 1844 produkcja ziemniaka wzrosła trzykrotnie. Od pierwszej połowy XIX wieku pojawiało się coraz więcej karczm, co wiązało się ze znaczącym wzrostem spożycia alkoholu.

- Już w 1844 roku rynek był tak nasycony, że nie mógł wchłonąć ani jednej kropli alkoholu. Krążyły wozy z wódką polując na tych, którym można ją sprzedać – mówi Jerzy Besala.

Na czym polegała propinacja? Co mogli pić chłopi? Jak wyglądała polska wieś w XIX wieku? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: Jerzy Besala (historyk, autor między innymi biografii Zygmunta Starego i Bony Sforzy, Stefana Batorego, a także trzytomowej publikacji "Małżeństwa królewskie" i cyklu "Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn")

Data emisji: 30.01.2019

Godzina emisji: 19.05

kwh

 

Czytaj także

Stulecie gabinetu Ignacego Jana Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 21:00
Sto lat temu, po ustąpieniu rządu Jędrzeja Moraczewskiego - 16 stycznia 1919 roku, premierem nowego, ponadpartyjnego rządu został Ignacy Jan Paderewski. To właśnie jego działalności i jego gabinetowi poświęcono konferencję naukową zorganizowaną kilka dni temu w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

80 lat polskiego himalaizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 19:34
W lipcu 1939 roku polscy alpiniści stanęli na szczycie Nanda Devi East (7434 m). To była pierwsza góra zdobyta przez Polaków w Himalajach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Camp Kościuszko

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 20:00
W latach 1917- 1919, w Toronto, Camp Borden, w Niagara-on-the-Lake i w St. John w Quebecu kanadyjscy oficerowie wyszkolili ponad 22.000 ochotników do Polskiej Armii we Francji, tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, podczas I wojny światowej.
rozwiń zwiń