Nawyki żywieniowe są kształtowane już w dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 19:30
W Polsce tylko co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta mają prawidłową masę ciała. Przez ostatnich 10 lat nadmierna masa ciała utrwaliła swój trend wzrostowy – aż o 12% wśród mężczyzn i o 17% wśród kobiet.
Audio
  • Jak walczyć z otyłością, szczególnie u dzieci? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: taniadimas/pixabay

Z otyłością zmaga się dziś co czwarty mężczyzna, a spośród kobiet jeszcze trochę więcej. Nadwaga staje się już prawdziwym problemem. Cierpi na nią prawie co drugi Polak i co trzecia Polka. Częstość występowania otyłości dramatycznie rośnie, a prognozy wskazują, że w najbliższych latach będzie niestety dalej narastać.

Grupą naszej szczególnej troski i szczególnego alertu społecznego są dzieci i młodzież, wśród których co piąty uczeń zmaga się z nadwagą lub otyłością. A to w konsekwencji oznacza bardziej otyłe i podatne na ciężkie choroby społeczeństwo dorosłych. Te choroby to dysfunkcja układu naczyniowo-sercowego, zawały, udary, niepełnosprawność,  choroby metaboliczne z cukrzycą, choroby układu ruchu, dysfunkcja stawów.

- Żywienie we wczesnym dzieciństwie wpływa na programowanie fizjologiczne i metaboliczna naszego organizmu - mówi profesor Mirosław Jarosz. Wiec jeśli w dzieciństwie jesteśmy karmieni cukrem i solą, w życiu dorosłym jest zwiększone ryzyko wystąpienia otyłości, bądź chorób krążenia, a nawet nowotworów złośliwych. - Bardzo wielu rodziców nie uświadamia sobie, jak wielką krzywdę może wyrządzić dzieciom przez złe żywienie - ostrzega dyrektor IŻiŻ.

Istotną rolę w pogłębianiu zjawiska otyłości pełnią także czynniki niezależne od wartości energetycznej diety, związane z rozwojem cywilizacyjnym, wśród nich: powszechne używanie urządzeń elektronicznych, brak ruchu, zaburzenia snu, narażenie na przewlekły stres oraz zanieczyszczenie środowiska. W redukcji otyłości i nadwagi ważna jest też profilaktyka i edukacja oraz umiejętne wdrożenie najnowszej wiedzy i wyników nauki do praktyki życia codziennego np. w szkołach, przedszkolach, żłobkach, gdzie edukatorami mogą być nie tylko lekarze czy pielęgniarki, ale i pedagodzy, dyrektorzy przedszkoli i szkół czy rodzice.

Jak wygląda najnowsza tzw. piramida żywnościowa, będąca wskazaniami, jak się zdrowo odżywiać? Co profesor zaleca dzieciom, aby były zdrowe?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. Mirosław Jarosz (dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia)

Data emisji: 1.02.2019

Godzina emisji: 19.10

ag

Czytaj także

Presbiopia i higiena oka. Jak dbać o wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 20:00
Presbiopia, inaczej nazywana starczowzrocznością, spowodowana jest naturalnym procesem starzenia się organizmu człowieka. Proces ten zwykle rozpoczyna się ok. 40 roku życia. Presbiopia dotyczy każdego, bez względu na to czy jest się krótkowidzem, dalekowidzem czy też wcześniej nie miał problemów z widzeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otyłość skraca życie i upośledza jego jakość

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 14:40
14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. W Polsce na cukrzycę choruje przeszło 3,5 mln ludzi, z czego ponad milion o tym nie wie. Do 2020 r. liczba chorych na cukrzycę może wzrosnąć do 4 mln. Jedną z przyczyn cukrzycy typu 2 jest otyłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki właściciel, takie zwierzę, czyli zwierzęta też tyją

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 14:08
Najnowsze badania dowodzą, że nadwaga może być fatalna w skutkach zarówno dla nas, jak i dla naszych czworonożnych przyjaciół. - Opiekunowie, którzy mają zwyczaj karmić swoje zwierzęta resztkami domowego jedzenia, częściej przyczyniają się do ich nadwagi i otyłości - mówiła dr n. wet. Małgorzata Głowacka. 
rozwiń zwiń