X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chemiczny pasjans. Czym jest w istocie tablica Mendelejewa?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 13:18
Jak pierwotnie wyglądała tablica Mendelejewa? Czy sny wpływały na odkrycia wielkich naukowców? Pierwszą próbę ułożenia pierwiastków występujących na ziemi według ich rosnących mas atomowych podjął jeden z niemieckich chemików w 1817 roku. 
Audio
  • Gość Jedynki opowiada o słynnych chemikach. (Eureka/Jedynka)
Układ okresowy pierwiastków opracowany przez Mendelejewa
Układ okresowy pierwiastków opracowany przez MendelejewaFoto: Pixabay

Jak w Starożytności rozumiano pojęcie pierwiastka? Ile pierwiastków wtedy odkryto? - Na samym początku były tak naprawdę cztery, zwane żywiołami, elementami. Później dodano jeszcze eter. Substancje traktowano, jako mieszaniny żywiołów w różnych proporcjach - wyjaśnia dr Marek Grzegorz Sawicki.

Dymitrij Mendelejew - rosyjski chemik 150 lat temu, w 1869 roku, opublikował pierwszy układ okresowy, w którym umieścił ponad 90 pierwiastków. Anegdota głosi, że długo nad nim pracował, i że układ przyśnił się mu, kiedy był pracą bardzo wyczerpany. Ułożył pierwiastki  na podstawie znajomości właściwości fizykochemicznych materii w  tzw. tablicę, która niebawem nazwana została jego nazwiskiem. - Szybko okazało się, że jego pomysł jest bardzo dobry, a ponadto pozwala na przewidywanie istnienia nowych pierwiastków - mówi gość audycji.

Mendelejew należał do grupy odkrywców pokładów węgla i rudy żelaza w Donbasie. Brał udział w uruchomieniu pierwszej rosyjskiej rafinerii. Został członkiem Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Jak wyglądała historia powstania tablicy z pierwiastkami? Jakie znaczenie miała ona zarówno w chemii jako dziedzinie nauki, jak i w codziennym życiu? Czy tablica Mendelejewa ma ustalony swój koniec?

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość:  dr Marek Grzegorz Sawicki (przyrodnik z II Liceum Społecznego im. Pawła Jasienicy , także z Akademii Sztuk Pięknych)

Data emisji: 6.02.2019

Godzina emisji: 19.05

K.A/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Camp Kościuszko

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 20:00
W latach 1917- 1919, w Toronto, Camp Borden, w Niagara-on-the-Lake i w St. John w Quebecu kanadyjscy oficerowie wyszkolili ponad 22.000 ochotników do Polskiej Armii we Francji, tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, podczas I wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Józewski - malarz, polityk, działacz niepodległościowy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 21:10
Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Tworzył przede wszystkim pejzaże i portrety. Ale zaczynał od konspiracji, w której spędził połowę swego życia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspansja niebezpiecznych gatunków

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 21:04
Raki, wiewiórki, ryby. Kiedy podróżujemy, mamy okazję do podziwiania bogactwa różnych gatunków tych zwierząt. Czym grozi ekspansja terytorialna niektórych osobników?
rozwiń zwiń