X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Agresja nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 19:30
Coraz częściej dorastająca młodzież szykanuje słabszych kolegów, dopuszcza się aktów przemocy, używa wulgarnego języka. 
Audio
  • Przyczyny agresji u dzieci i młodzieży (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jan H Andersen /Shutterstock

Wybuchy złości i gniewu wynikają nie tylko z kryzysu wieku dorastania. Na agresję wpływa także środowisko wychowawcze i rówieśnicze, wzorce propagowane w mediach, brutalne gry komputerowe, chęć zaimponowania innym, podbudowania własnej samooceny i wzbudzenia respektu wśród kolegów.

To również bagaż doświadczeń wyniesiony z domu, gdzie zazwyczaj nie ma zainteresowania młodym człowiekiem i jego problemami. Dom nie daje mu żadnych wzorców i wsparcia. Zachowania agresywne świadczą tak naprawdę o słabości dzieci i braku umiejętności radzenia sobie z kumulacją negatywnych uczuć. Agresja dla nastolatków stanowi wtedy jedyny dostępny sposób na zwrócenie na siebie uwagi innych – rodziców, opiekunów, nauczycieli, kolegów. Akty przemocy to komunikat: "Patrzcie, istnieję, jestem, nie ignorujcie mnie!". Dziecko zaczyna lekceważyć aprobowane społecznie normy, nie dba o swój wygląd zewnętrzny, nie sprząta pokoju, podejmuje zachowania ryzykowne, wagaruje, ucieka z domu.

- Wszyscy, dorośli i ci mniejsi, mamy problemy z emocjami, mamy problemy z okazywaniem tego, co czujemy - zwraca uwagę Danuta Kozakiewicz, pedagog. Czasami są one okazywane w taki sposób, że sprawiają ból i przykrość. Wyjaśnia, że dziecko szuka winy w osobie, która była w pobliżu i sprowokowała dane wydarzenia.

Poza tym, wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie, dziewczęta w wieku od 13 do 18 lat, opowiadają, co je rozczarowało w życiu. Można dowiedzieć się jakie efekty wychowawcze i resocjalizacyjne przynosi tutoring, jakie realizacja programu: "poznawanie mnie", co daje analiza kontroli kłamstwa, nauka asertywności, aby złu mówić "NIE" i dlaczego wielkim zdziwieniem dla młodych po przejściach jest świadomość, że mogą w życiu wybierać zachowania pozbawione agresji.

Jakie mogą być jeszcze przyczyny agresji u dzieci i młodzieży? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi:  Artur Wolski

Goście: Danuta Kozakiewicz (pedagog, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie), Monika Zdrzyłowska (pedagog i kierownik Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie), Marta Hendzel ("Pracownia z Oknem na Świat")

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie traktujmy agresywnych dzieci jak problemu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 12:15
- Trzeba uświadamiać rodzicom, że dziecko nie jest winne, gdy reaguje agresją. Przyczyny trzeba szukać w otoczeniu, czasem to my nią jesteśmy – mówi psycholog Marta Stasiełowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastoletnia depresja. Życie przepojone smutkiem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 20:00
Prawie 15 procent młodzieży cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych. Do przyczyn można zaliczyć wyzwania okresu dojrzewania, wygórowane oczekiwania społeczne oraz kłopoty rodzinne.
rozwiń zwiń