Agresja nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 19:30
Coraz częściej dorastająca młodzież szykanuje słabszych kolegów, dopuszcza się aktów przemocy, używa wulgarnego języka. 
Audio
  • Przyczyny agresji u dzieci i młodzieży (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jan H Andersen /Shutterstock

Wybuchy złości i gniewu wynikają nie tylko z kryzysu wieku dorastania. Na agresję wpływa także środowisko wychowawcze i rówieśnicze, wzorce propagowane w mediach, brutalne gry komputerowe, chęć zaimponowania innym, podbudowania własnej samooceny i wzbudzenia respektu wśród kolegów.

To również bagaż doświadczeń wyniesiony z domu, gdzie zazwyczaj nie ma zainteresowania młodym człowiekiem i jego problemami. Dom nie daje mu żadnych wzorców i wsparcia. Zachowania agresywne świadczą tak naprawdę o słabości dzieci i braku umiejętności radzenia sobie z kumulacją negatywnych uczuć. Agresja dla nastolatków stanowi wtedy jedyny dostępny sposób na zwrócenie na siebie uwagi innych – rodziców, opiekunów, nauczycieli, kolegów. Akty przemocy to komunikat: "Patrzcie, istnieję, jestem, nie ignorujcie mnie!". Dziecko zaczyna lekceważyć aprobowane społecznie normy, nie dba o swój wygląd zewnętrzny, nie sprząta pokoju, podejmuje zachowania ryzykowne, wagaruje, ucieka z domu.

- Wszyscy, dorośli i ci mniejsi, mamy problemy z emocjami, mamy problemy z okazywaniem tego, co czujemy - zwraca uwagę Danuta Kozakiewicz, pedagog. Czasami są one okazywane w taki sposób, że sprawiają ból i przykrość. Wyjaśnia, że dziecko szuka winy w osobie, która była w pobliżu i sprowokowała dane wydarzenia.

Poza tym, wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie, dziewczęta w wieku od 13 do 18 lat, opowiadają, co je rozczarowało w życiu. Można dowiedzieć się jakie efekty wychowawcze i resocjalizacyjne przynosi tutoring, jakie realizacja programu: "poznawanie mnie", co daje analiza kontroli kłamstwa, nauka asertywności, aby złu mówić "NIE" i dlaczego wielkim zdziwieniem dla młodych po przejściach jest świadomość, że mogą w życiu wybierać zachowania pozbawione agresji.

Jakie mogą być jeszcze przyczyny agresji u dzieci i młodzieży? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi:  Artur Wolski

Goście: Danuta Kozakiewicz (pedagog, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie), Monika Zdrzyłowska (pedagog i kierownik Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie), Marta Hendzel ("Pracownia z Oknem na Świat")

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


Czytaj także

Nie traktujmy agresywnych dzieci jak problemu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 12:15
- Trzeba uświadamiać rodzicom, że dziecko nie jest winne, gdy reaguje agresją. Przyczyny trzeba szukać w otoczeniu, czasem to my nią jesteśmy – mówi psycholog Marta Stasiełowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastoletnia depresja. Życie przepojone smutkiem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 20:00
Prawie 15 procent młodzieży cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych. Do przyczyn można zaliczyć wyzwania okresu dojrzewania, wygórowane oczekiwania społeczne oraz kłopoty rodzinne.
rozwiń zwiń