Nie ma nowoczesnej gospodarki bez nowoczesnych technologii, a takie tworzą polscy inżynierowie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 19:30
W środę 27 lutego w Pałacu Prezydenckim odbyła się Gala XXV Plebiscytu Złoty Inżynier, podczas której poznaliśmy nazwiska polskich naukowców i inżynierów, laureatów plebiscytu "Przeglądu Technicznego", najstarszego pisma w Polsce, jednego z najstarszych na świeci.  
Audio
  • Nie ma nowoczesnej gospodarki bez nowoczesnych technologii, a takie tworzą polscy inżynierowie (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Gala rozdania nagród Złoty Inżynier 2018. Prezydent Andrzej Duda (C) oraz laureaci Benedykt Roźmiarek (2L) kategoria Jakość, Jan Siwiński (2P) kategoria Ekologia i Józef Sztorc (P) kategoria Zarządzanie, Ewa Mankiewicz-Cudny (L)
Gala rozdania nagród Złoty Inżynier 2018. Prezydent Andrzej Duda (C) oraz laureaci Benedykt Roźmiarek (2L) kategoria "Jakość", Jan Siwiński (2P) kategoria "Ekologia" i Józef Sztorc (P) kategoria "Zarządzanie", Ewa Mankiewicz-Cudny (L)Foto: PAP/Radek Pietruszka

Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes NOT uważa, że po przemianach w 1989 roku inżynierowie poszli w odstawkę. Wiekszą wage przykładano do takich umiejetności, jak marketing, zarządzanie. - Tym nie mniej trzeba coś wytwarzać, produkować, gonić świat, mieć czym zarządzać - podkreśla. Jej zdaniem, obecnie nastąpiła zmiana i sukcesy polskiej gospodarki w znacznej mierze wytworzyli inżynierowie. I to zarówno ci, którzy pracują na uczelniach, w instytutach naukowych i ci, którzy zdecydowali się na tworzenie własnych firm, w tym innowacyjnych.

Jan Siwiński, jeden z laureatów, wskazuje, że świat się zmienia w szybkim tempie i inżynierowie stale muszą doskonalić swe umiejętności. Opowiada o tym, czym zajmuje się jego firma. - Naszą przewagą konkurencyjną jest Know-how, ciągle poszukujemy nowych rozwiazań. Ponieważ jesteśmy firmą inżynierską, więc to jest nasza przewaga - mówi inżynier.

Jakie są osiągnięcia polskich twórców techniki i znaczenie zawodu inżyniera w budowaniu nowoczesnej gospodarki? Posłuchaj całej audycji.

Polskie Radio sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi:  Krzysztof Michalski

Gości: Ewa Mańkiewicz-Cudny (Prezes Naczelnej Organizacji Technicznej, Redaktor Naczelna "Przeglądu Technicznego") i inżynier Jan Siwiński (laureat plebiscytu Złoty Inżynier 2018 w kategorii ekologia, prezes innowacyjnej firmy Ecoenergia, wynalazca proekologicznych technologii ograniczających emisję tlenków azotu i innych szkodliwych substancji).

Data emisji: 28.02.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejne pomysły wspierające polską innowacyjność

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 19:36
System obserwacyjno-inspekcyjny w postaci latającej platformy wielowirnikowej, bezzałogowe platformy pracujące w środowisku wodnym, czy bezzałogowy statek powietrzny na platformie samolotu odrzutowego - to niektóre rozwiązania wspierane w ramach programu sektorowego INNOSBZ realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Układy złożone i ich zastosowanie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 19:58
W lutym 2019 roku w Zakopanem odbędzie się międzynarodowa konferencja "Winter Workshop on Complex Systems 2019" poświęcona badaniom z zakresu układów złożonych. To nowa, dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy, której odkrycia znajdują zastosowanie w wielu sferach życia - w nauce (m.in w fizyce, biologii, geografii, geofizyce i socjologii), w ekonomii, statystyce i w medycynie.
rozwiń zwiń