X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najstarsza polska moneta

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 20:04
100 lat temu Sejm Rzeczpospolitej uchwalił "Ustawę w sprawie nazwy polskiej monety". Po latach zaborów i odmiennych systemów walutowych w obiegu miał pojawić się "złoty". W praktyce ta moneta została wprowadzona do użytku pięć lat później wraz z reforma walutowa Władysława Grabskiego. A który z władców jako pierwszy zaczął bić monety?
Audio
  • Która moneta jest najstarszym polskim pieniądzem? (Eureka/Jedynka)
Denar Princes Polonie z XI w. z łacińskim określeniem Polski
Denar Princes Polonie z XI w. z łacińskim określeniem PolskiFoto: Wikipedia/domena publiczna

Mieszko I czy Bolesław Chrobry? Bo początki polskiego mennictwa należy sytuować w średniowieczu. 

Nie jest to sprawa prosta. Profesor Stanisław Suchodolski, nestor polskich numizmatyków przedstawił w 1997 roku tezę, że wszystkie denary z imieniem Mieszka nie należały od Mieszka I, ale do jego wnuka Mieszka II. Stąd zaskakujący wniosek, że władca Mieszko I nie emitował własnych monet.

Zwolennikiem tej tezy jest dr Mateusz Bogucki, który wskazuje, że monety zazwyczaj umieszczano w skarbach. - Żadna moneta z imieniem Mieszka nie znalazla się w skarbie ukrytym przed 1017 rokiem - wyjaśnia naukowiec. A takich denarów mamy około 80 sztuk. Ale tego, czy Mieszko I nie bił swoich monet tego nie wiemy. Zwraca uwagę, że w owym czasie powszechne było naśladownictwo w biciu monet. Być może Mieszko I bił monety, ale nie opatrywal ich własnym imieniem, ani nie lokalizowało władcy.

Posłuchaj całej audycji o kontrowersjach wokół najstarszego polskiego denara i obecnym stanie wiedzy na ten temat. A która moneta była pierwszą polską? Jaki ptak jest wybity na denarze Chrobrego?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Mateusz Bogucki (archeolog, numizmatyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN)

Data emisji: 22.03.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bitwa pod Cedynią – upokorzona duma teutońska

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 05:55
W 972 roku wojska margrabiego Hodona, bez porozumienia z cesarzem, przeprawiły się na ziemie Mieszka I. Szacuje się, że przeciwko polskiemu władcy ruszyło do 3000 pieszych i ponad 1000 konnych rycerzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Chrobry – najwybitniejszy władca Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 13:32
- Stworzył wielkość państwa polskiego. Kiedy go zabrakło, wszystko się zawaliło - tak historycy oceniają postać pierwszego króla Polski. Jego następcy roztrwonili to, co zdobył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszko I nie chciał, aby Bolesław Chrobry został królem?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 16:00
By zdobyć władzę sprzeciwił się testamentowi ojca dokonując pierwszego w historii Polski zamachu. Bolesław Chrobry syn Mieszka I przejął po ojcu państwo obejmujące dwie trzecie dzisiejszej Polski. Dlaczego Mieszko pominął swojego pierworodnego? Jakie były konsekwencje tej decyzji? 
rozwiń zwiń