Najstarsza polska moneta

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 20:04
100 lat temu Sejm Rzeczpospolitej uchwalił "Ustawę w sprawie nazwy polskiej monety". Po latach zaborów i odmiennych systemów walutowych w obiegu miał pojawić się "złoty". W praktyce ta moneta została wprowadzona do użytku pięć lat później wraz z reforma walutowa Władysława Grabskiego. A który z władców jako pierwszy zaczął bić monety?
Audio
  • Która moneta jest najstarszym polskim pieniądzem? (Eureka/Jedynka)
Denar Princes Polonie z XI w. z łacińskim określeniem Polski
Denar Princes Polonie z XI w. z łacińskim określeniem PolskiFoto: Wikipedia/domena publiczna

Mieszko I czy Bolesław Chrobry? Bo początki polskiego mennictwa należy sytuować w średniowieczu. 

Nie jest to sprawa prosta. Profesor Stanisław Suchodolski, nestor polskich numizmatyków przedstawił w 1997 roku tezę, że wszystkie denary z imieniem Mieszka nie należały od Mieszka I, ale do jego wnuka Mieszka II. Stąd zaskakujący wniosek, że władca Mieszko I nie emitował własnych monet.

Zwolennikiem tej tezy jest dr Mateusz Bogucki, który wskazuje, że monety zazwyczaj umieszczano w skarbach. - Żadna moneta z imieniem Mieszka nie znalazla się w skarbie ukrytym przed 1017 rokiem - wyjaśnia naukowiec. A takich denarów mamy około 80 sztuk. Ale tego, czy Mieszko I nie bił swoich monet tego nie wiemy. Zwraca uwagę, że w owym czasie powszechne było naśladownictwo w biciu monet. Być może Mieszko I bił monety, ale nie opatrywal ich własnym imieniem, ani nie lokalizowało władcy.

Posłuchaj całej audycji o kontrowersjach wokół najstarszego polskiego denara i obecnym stanie wiedzy na ten temat. A która moneta była pierwszą polską? Jaki ptak jest wybity na denarze Chrobrego?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Mateusz Bogucki (archeolog, numizmatyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN)

Data emisji: 22.03.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


Czytaj także

Bitwa pod Cedynią - upokorzona duma teutońska

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 05:40
W 972 roku wojska margrabiego Hodona bez porozumienia z cesarzem przeprawiły się na ziemie Mieszka I. Szacuje się, że przeciwko polskiemu władcy ruszyło do 3000 pieszych i ponad 1000 konnych rycerzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Chrobry – najwybitniejszy władca Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 13:32
- Stworzył wielkość państwa polskiego. Kiedy go zabrakło, wszystko się zawaliło - tak historycy oceniają postać pierwszego króla Polski. Jego następcy roztrwonili to, co zdobył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszko I nie chciał, aby Bolesław Chrobry został królem?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 16:00
By zdobyć władzę sprzeciwił się testamentowi ojca dokonując pierwszego w historii Polski zamachu. Bolesław Chrobry syn Mieszka I przejął po ojcu państwo obejmujące dwie trzecie dzisiejszej Polski. Dlaczego Mieszko pominął swojego pierworodnego? Jakie były konsekwencje tej decyzji? 
rozwiń zwiń