Latające gady, czyli paleontologiczne odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 20:45
Znaleziska paleontologiczne są rzadkością w Europie. Najciekawszych odkryć śladów życia z przeszłości dokonano w Górach Świętokrzyskich. 
Audio
  • Latające gady, czyli paleontologiczne odkrycia (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Elnur

Polscy paleontolodzy z niewielkich skamieniałości mogą odtworzyć całe zwierzę przy użyciu programów komputerowych. - Stosujemy różne nowoczesne metody, żeby te szczątki niejako przywrócić do życia i pokazać, jak te organizmy były zbudowane, gdy żyły. Możemy skorzystać z bardzo modnej teraz technologii drukowania 3D. Skanujemy np. szczękę gada i w komputerze otrzymujemy trójwymiarowy model tego obiektu. Potem drukarka 3D nam to drukuje i my możemy tę skamieniałość ze wszystkich stron obejrzeć – tłumaczył w audycji dr Daniel Tyborowski z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.

Gość audycji poszukuje skamieniałych zwierząt w kamieniołomie Brzezinki w województwie łódzkim. Jak wyglądało to miejsce w przeszłości geologicznej? Jakie zwierzęta mogły wtedy żyć? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Daniel Tyborowski (Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 26.03.2019

Godzina emisji: 19.05

K.A./abi/kw

 

 


Czytaj także

Okręty pełne złota pod wodą

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 19:10
W ciągu ostatnich stu lat na świecie zatonęło ponad 2,1 tys. statków. Brytyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe Lloyd uważa, że w ich ładowniach znajduje się 20 procent światowych zasobów złota, jakie kiedykolwiek wydobyto. 
rozwiń zwiń