X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trzustka z drukarki 3D - polskie osiągnięcie na światową skalę

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 20:08
Mamy kolejny wielki sukces polskich naukowców - wydrukowano w technice 3D bioniczną trzustkę wraz z naczyniami krwionośnymi. Dokonał tego zespół polskich naukowców pod kierownictwem dr. hab. Michała Wszoły.
Audio
  • Wynalazek polskich naukowców na światową skalę - trzustka z drukarki 3D (Eureka/Jedynka)
Drukarki 3D (zdjęcie ilustracyjne)
Drukarki 3D (zdjęcie ilustracyjne)Foto: kaboompics/pixabay

To co udało się po raz pierwszy polskiej medycynie wprowadza tę dziedzinę wiedzy w zupełnie nowy obszar. To nie literatura fantastyczno-naukowej, a nowe możliwości dla  transplantologii.

Wydrukowana bioniczna trzustka składa się wyłącznie ze zwierzęcych wysp alfa i beta trzustkowych produkujących glukagon i insulinę. W przyszłości będzie przeznaczona dla osób, które tak jak chorzy na cukrzycę typu I, mają zniszczone wyspy trzustkowe.

Jak doszło do tego przełomowego eksperymentu, jakie będą dalsze losy prac naukowych w tym kierunku i czy pacjenci będą mogli zamawiać trzustki z drukarek 3D, które potem chirurg nam wszczepi na miejsce zużytego narządu.

Posłuchaj całej audycji, podczas której dr Michał Wszoła oprowadza słuchaczy po laboratorium i ujawnia szczegóły pracy naukowców, które są na razie objęte ścisłą tajemnicą.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Dr hab. Michał Wszoła (przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, chirurg transplantolog, pomysłodawca i współtwórca sztucznej trzustki, przewodniczący Rady Konsorcjum BIONIC), dr Marta Klak (Fundacji Badań i Rozwoju Nauki)

Data emisji: 28.03.2019

Godzina emisji: 19.05

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Technika w służbie medycyny

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 14:54
W "Eurece Extra" mówiliśmy o dwóch nowatorskich metodach wspomagających leczenie. Były też związane z nimi zagdki naukowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osiągnięcie polskich wynalazców na skalę światową

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 08:45
Zespól pod kierownictwem dr. Michała Wszoły wydrukował w technice 3D pierwszą na świecie bioniczną trzustkę wraz z naczyniami krwionośnymi.
rozwiń zwiń