X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Korona cierniowa. Relikwie Męki Pańskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 19:10
Prawie osiem stuleci temu trafiła do Paryża i przez ponad 200 lat jej domem była katedra Notre Dame. Po niedawnym dramatycznym pożarze tej świątyni znalazła schronienie w Luwrze.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: nito/Shutterstock.com

Korona cierniowa - jedna z najsłynniejszych relikwii Męki Pańskiej - została upleciona przez rzymskich żołnierzy i nałożona Chrystusowi na głowę zanim wyruszył w drogę krzyżową  na Golgotę. Według tradycji - po jego śmierci - została zabrana przez jednego ze świadków kaźni. W XIII w. korona trafiła do Francji Ludwika IX, który uczynił z jej kultu istotny czynnik umacniający władzę monarszą.

Podczas pożaru katedry Notre Dame korona i inne bezcenne rzeczy z narażeniem życia uratował kapelan strażaków. Zostały zdeponowane w Luwrze, a po odbudowie powrócą do katedry.

Prof. Jerzy Pysiak wyjaśnia dlaczego korona jest pozbawiona cierni. - Od czasów sprowadzenia korony cierniowej z Konstantynopola do Paryża królowie Francji oddzielali poszczególne gałązki i czasem jeden, a czasem w dowód szczególnej łaski lub przyjaźni dwa rozdawali, rozsyłali te ciernie w rozmaite miejsca - mówi naukowiec. 

Kto i kiedy wysłał ostatni cierń? Czy obrazy utrwalone w ikonografii oddają jej rzeczywisty wygląd? Jakich informacji na temat korony cierniowej dostarczyły nam badania botaników? Posłuchaj całej audycji.

>>> Dowiedz się więcej o pożarze katedry Notre Dame w Paryżu <<< 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Jerzy Pysiak (mediewista z Instytutu Historycznego UW)

Data emisji: 19.04.2019

Godzina emisji: 19.05

ag 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Początki islamu giną w mroku dziejów

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 19:07
Islam pojawił się na Półwyspie Arabskim w VII w. w środowisku plemiennych koczowników nagle i zupełnie nieoczekiwanie. Nie ma z tego okresu żadnych zapisków dotyczących islamu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500 lat od początku podboju przez Hiszpanów obecnego Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 19:05
W kwietniu 1519 roku flotylla 11 statków pod dowództwem hiszpańskiego konkwistadora - Hernana Cortesa dopłynęła do wybrzeży dzisiejszej Zatoki Meksykańskiej.
rozwiń zwiń