Pożytki z energii atomowej

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 21:00
Pierwsze reaktory energetyczne powstały w latach 50. ubiegłego wieku w ramach idei atom dla pokoju. Wiązano z nimi duże nadzieje w zaspokojeniu potrzeb energetycznych świata. Obecnie pracuje 447 takich urządzeń na świecie.
Audio
  • Jak energetyka atomowa zmieniała się na przestrzeni lat? (Eureka/Jedynka)
Elektrownia, zdjęcie ilustracyjne
Elektrownia, zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

16 marca 1979 roku odbyła się premiera amerykańskiego filmu "Chiński syndrom" Jamesa Bridgesa, w którym Jane Fonda w roli dziennikarki odwiedza elektrownię jądrową, aby przygotować reportaż dotyczący pogłosek o oszczędności przy budowie siłowni. W trakcie realizacji reportażu doszło do awarii, z możliwością stopienia rdzenia reaktora. Sytuacja została jednak opanowana.

Dość szybko filmowa fikcja zdarzyła się na jawie. Zaledwie 12 dni później miało miejsce podobne wydarzenie w elektrowni Three Mile Island (Pensylwania) i także utrzymano kontrolę nad reaktorem. Był to najpoważniejszy wypadek w USA w historii komercyjnych reaktorów jądrowych i przyczynił się do spadku poparcia dla energii z atomu.

Dalszy spadek zaufania do energetyki jądrowej na świecie miał miejsce po katastrofach: w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 roku oraz Fukushimie 11 marca 2011 roku.  

Jak energetyka atomowa zmieniała się na przestrzeni lat, jaka jej przyszłość spadku zaufania do niej, choć ponad 80 procentowym zaufaniem cieszy się wykorzystywanie atomu we współczesnej medycynie? O tym w rozmowie z prof. Andrzej Chmielewski – dyrektorem Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Chmielewski (dyrektor Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej)

Data emisji: 23.04.2019

Godzina emisji: 19.05

ag/abi

Czytaj także

Energetyka jądrowa z "zielonym światłem"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 10:15
Po zakończeniu konsultacji społecznych projektu Polityki energetycznej Polski do roku 2040 włączymy zielone światło dla budowy dwóch elektrowni atomowych - powiedział w Sejmie wiceminister energii Tadeusz Skobel. Dodał, że z analiz wynika, że jedna powstanie na północy, a druga w Polsce centralnej, ok. Bełchatowa.
rozwiń zwiń