Pierwsze polskie muzea i ogrody filozoficzne

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 12:48
Helena Radziwiłłowa, Izabela Czartoryska, Elżbieta Lubomirska, Aleksandra Potocka, Izabella Działyńska. To właśnie w XVIII i na początku XIX wieku wielkie damy polskiego oświecenia były inicjatorkami powstania pierwszych polskich muzeów i ogrodów filozoficznych.
Audio
  • Historyk sztuki, prof. Teresa Grzybkowska opowiada o powstaniu muzeów w Arkadii koło Nieborowa, w Puławach, Łańcucie, Wilanowie i Gołuchowie (Jedynka)
Świątynia Diany w Arkadii
Świątynia Diany w ArkadiiFoto: WIkipedia Commons/Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk

Kolekcje sztuki starożytnej, malarstwa, rzemiosła artystycznego oraz pamiątki po bohaterach polskiej historii - to wszystko eksponowane było w pięknych zespołach pałacowo ogrodowych w Arkadii koło Nieborowa, w Puławach, Łańcucie, Wilanowie i Gołuchowie. Te niewielkie miejscowości w trudnych czasach panowania Stanisława Augusta i rozbiorów Polski stały się centrami życia kulturalnego i miejscem spotkań europejskiej arystokracji.

O prekursorkach polskiego muzealnictwa opowiada prof. Teresa Grzybkowska - historyk sztuki, specjalistka od malarstwa polskiego i europejskiego ostatnich pięciu stuleci. Prof. Grzybkowska zajmuje się także początkami muzealnictwa, historią ogrodów i związkami malarstwa z muzyką. Właśnie ukazała się jej ostatnia książka "Kobiety chwalebnego czynu - twórczynie pierwszych polskich muzeów i ogrodów filozoficznych"

Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Teresa Grzybkowska (historyk sztuki)

Data emisji: 22.04.2019

Godzina emisji: 10.31

ag

Czytaj także

Początki islamu giną w mroku dziejów

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 19:07
Islam pojawił się na Półwyspie Arabskim w VII w. w środowisku plemiennych koczowników nagle i zupełnie nieoczekiwanie. Nie ma z tego okresu żadnych zapisków dotyczących islamu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500 lat od początku podboju przez Hiszpanów obecnego Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 19:05
W kwietniu 1519 roku flotylla 11 statków pod dowództwem hiszpańskiego konkwistadora - Hernana Cortesa dopłynęła do wybrzeży dzisiejszej Zatoki Meksykańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korona cierniowa. Relikwie Męki Pańskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 19:10
Prawie osiem stuleci temu trafiła do Paryża i przez ponad 200 lat jej domem była katedra Notre Dame. Po niedawnym dramatycznym pożarze tej świątyni znalazła schronienie w Luwrze.
rozwiń zwiń