X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Roboty otrzymują coraz bardziej odpowiedzialne i skomplikowane zadania

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 19:10
Wojsko, medycyna, astronomia, geologia - to tylko niektóre z dziedzin, w których roboty odgrywają coraz bardziej znaczące role. Są tacy, którzy widzą w tym zagrożenie i snują apokaliptyczne wizje i teorie, według których ludzkość czeka niechybna zagłada z rąk wyposażonych w sztuczną inteligencję humanoidalnych maszyn.
Audio
Drony coraz częściej wspomagają rolników w pracach polowych.
Drony coraz częściej wspomagają rolników w pracach polowych.Foto: Dariusz Kwiatkowski

Inni, przyjaźnie nastawieni do robotyki, dostrzegają w niej aspekty postępu i naturalnego efektu ciągłego rozwoju cywilizacji. Ten rozwój stwarza szanse na przełomy w medycynie, możliwość dotarcia do miejsc dotąd niedostępnych, np. w wybranych polach operacyjnych, czy też pozwala poprawiać jakość życia człowieka.

W studiu radiowej Jedynki pojawiły się mobilne roboty i drony, a postęp w dziedzinie robotyki w XXI wieku jest kolosalny i dotąd pozostawał w sferze wyobraźni pisarzy science fiction. Czy tego chcemy, czy nie - robotyczne rozwiązania mają i będą miały coraz większy wpływ na nasze życie.

Mariusz Sand i Daniel Białek - instruktorzy robotyki - opowiadają o niedawnym światowym biegu ulicznym Wings for Life World Run, w którym uczestniczyli zawodnicy w egzoszkieletach. To taki garnitur, który wspomaga możliwości ruchowe człowieka, pozwalając osobom niepełnosprawnym bądź sparaliżowanym się poruszać. Jeszcze niedawno byłoby to niemożliwe.  

W audycji zaprezentowano w studiu Jedynki robota i drona. Mówiono również o zajęciach robotyki i zajęciach z dziećmi, podczas których specjalnie skonstruowane zestawy robotyczne pozwalają zgłębiać tajniki biologii, geografii, astronomii czy fizyki.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Jan Engelgard (Muzeum Niepodległości)

Data emisji: 8.05.2019

Godzina emisji: 19.11

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzustka z drukarki 3D - polskie osiągnięcie na światową skalę

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 20:08
Mamy kolejny wielki sukces polskich naukowców - wydrukowano w technice 3D bioniczną trzustkę wraz z naczyniami krwionośnymi. Dokonał tego zespół polskich naukowców pod kierownictwem dr. hab. Michała Wszoły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drony coraz powszechniejsze: "mogą liczyć z powietrza nawet pojedyncze drzewa"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 10:50
W Katowicach powstał i jest rozbudowywany Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów, zorganizowany przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego. Ma to związek z upowszechnianiem się dronów w różnych dziedzinach, nie tylko związanych z gospodarką.
rozwiń zwiń