X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Naukowcy chcą "złapać" ciemną materię

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 10:00
Dowiedzieliśmy się, że ciemnej materii jest we Wrzechświecie kilka razy więcej niż tej, która buduje widzialny świat wokół nas. Dr Sebastian Trojanowski, który obecnie jest na stażu doktorskim na Uniwersytecie w Sheffield w Wielkiej Brytanii opowiedział w "Eurece" jak można "złapać" ciemną materię.
Audio
  • Rozmowa z gościem Jedynki o badaniach "ciemnej materii" (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Jurik Peter
Tytuł Eureka 2019/05/28 19:00
Prowadzący Truszczak Dorota
Opis

28.05.19 EUREKA - aut.Dorota Truszczak Dr Sebastian Trojanowski z Zakładu Fizyki Teoretycznej Narodowego Centrum Badań Jądrowych będzie gościem Jedynki. Obecnie jest na stażu doktorskim na Uniwersytecie w Sheffield w Wielkiej Brytanii, gdzie planuje wyjątkowy w skali świata eksperyment, aby "złapać ciemną materię", której jest ponad 25 procent, a zatem kilka razy więcej niż tej, która buduje widzialny świat wokół nas (ok. 5 procent). Jeszcze nikomu nie udało się uchwycić "tego niewidzialnego". Dr Trojanowski wraz z kilkoma fizykami z różnych krajów przygotowuje projekt FASER , czyli międzynarodowy eksperyment w LHC - wielkim zderzaczu cząstek, największej maszynie do badań fizycznych na świecie. LHC jest w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą, gdzie zostanie zbudowana instalacja - multidetektor do poszukiwania długożyciowych cząstek powstających w zderzeniach LHC i mogących być sygnałem istnienia ciemnej materii. Jeżeli uda się to co zostało zaplanowane to będzie przełomowe odkrycie w historii nauki.

Goście Sebastian Trojanowski
Playlista
Tagi

Czytaj także

100 lat Państwowego Instytutu Geologicznego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 20:00
Gabinet Historii Naturalnej stworzony przed ponad 200 laty przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego był pierwszym miejscem szeroko opisującym historię odkryć polskich bogactw naturalnych. Król powołał także Komisję Kruszcową - prototyp ministerstwa górnictwa, hutnictwa i geologii. Na powołanie służby geologicznej trzeba było poczekać do początku XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybuch II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 17:25
1 września 1939 roku, nad ranem, na falach Polskiego Radia zabrzmiały słowa Zbigniewa Świętochowskiego, który poinformował słuchaczy o napaści Niemiec na Polskę. Symbolami tamtego września pozostaną bohaterskie walki polskich żołnierzy i ludności cywilnej z przeważającymi siłami armii niemieckiej.
rozwiń zwiń