Nowotwór płuca. Palenie papierosów najkrótszą drogą do raka

W "Eurece" socjolog medycyny Krzysztof Przewoźniak powiedział dlaczego rzucenie palenia może być trudne, czemu warto polegać na pomocy sepcjalistów i jak nie "złamać się" w trakcie rzucania.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Protasov AN/Shutterstock.com
O Audycji

Słyszymy, że Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem dowodzi, iż palenie papierosów wywołuje blisko 18. różnych lokalizacji, w jakich może się umiejscowić nowotwór wywołany trującymi substancjami z dymu tytoniowego. Ekspert zaleca, aby pamiętać o tzw. "synergii schorzeń". - Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka zachorowania na jakiś nowotwór, to przy okazji zwiększa się ryzyko zachorowania na jakiś inny - mówi Krzysztof Przewoźniak.

Gość Jedynki dodaje, że problem palaczy leży w tym, że do rzucania podchodzą w sposób nieprofesjonalny. - Palacze są przekonani, że uda im się to za pierwszym razem, nie zdając sobie sprawy, jak silnie działającym narkotykiem jest nikotyna - twierdzi.

Jak przygotować się do rzucania palenia? Gdzie szukać pomocy? Co zrobić, gdy osiągnęło się częściowy sukces i pojawił się lęk przed "złamaniem się"?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: socjolog medyczny Krzysztof Przewoźniak (Zastępca Dyrektora WHO Collaborating Centre)

Data emisji: 30.05.2019

Godzina emisji: 19.06

K.A


Playlista