X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowotwory u dzieci. Na jakie objawy zwracać uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 21:00
Nowotwory są drugą, po urazach i wypadkach, przyczyną zgonów dzieci powyżej drugiego roku życia. Rocznie w Polsce notuje się około 1800 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe w populacji pediatrycznej.
Audio
  • Nowotwory u dzieci. Na jakie objawy zwracać uwagę? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Struktura zachorowań na nowotwory wśród dzieci różni się znacząco od populacji dorosłych. Do najczęściej występujących nowotworów wieku dziecięcego zaliczamy (w kolejności malejącej): białaczki, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego oraz chłoniaki. Zasadniczą różnicą jest również wysoki odsetek 5-letnich remisji wśród dzieci sięgający 80-90% w porównaniu do nieco ponad 50% u dorosłych.

W audycji przypomnieliśmy o tym, jakich objawów nie wolno bagatelizować w czasie wychowania i opieki nad dzieckiem. Te objawy to: zwiększona zapadalność na infekcje w porównaniu do rówieśników na skutek supresji układu białokrwinkowego, które, to objawy najczęściej nie ustępują mimo stosowania standardowego leczenia. To również łatwiejsze siniaczenie się, krwawienie ze śluzówek na skutek supresji płytek krwi. Nie wolno bagatelizować osłabienia, wzmożonjego zmęczenia, bladości powłok, gdyż to wskazuje na niedokrwistość. Bóle głowy, poranne wymioty, zaburzenia widzenia (w tym zez), napady drgawek bóle brzucha, zwiększony obwód brzucha. Jeśli zauważymy któryś z objawów, należy natychmiast zgłosić to lekarzowi rodzinnemu i prowadzącemu dziecko pediatrze. Tak więc na rodzicach spoczywa ogromny obowiązek obserwacji swoich pociech. Dzięki ich uważności oraz czujności onkologicznej można wykryć wiele chorób nowotworowych wśród dzieci na wcześniejszym etapie. W audycji skupimy się na dziecięcej profilaktyce onkologicznej. Gość audycji, Michał Siwik- lekarz- ze Studenckiego Koła Naukowego Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie opowie i podpowie rodzicom oraz opiekunom: jak obserwować dziecko, jakie objawy u dziecka powinny wzbudzić nasz niepokój, będą też informacje: jakie i kiedy wykonywać badania i dlaczego to takie ważne, jaką rolę w profilaktyce odgrywa ruch oraz mądre odżywianie, zgodne z zaleceniami WHO oraz Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Nie zabrakło również wiedzy, którą powinniśmy przekazywać dzieciom w domach i w szkole nt. postaw z zakresu profilaktyki pierwotnej, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy w przyszłości. Dzieci powinny być edukowane o szkodliwości palenia, skutkach nadmiernego spożycia alkoholu, nieprawidłowej diety, która prowadzi do otyłości wśród dzieci i młodzieży, W audycji były też informacje o tym dlaczego należy ograniczać cukier w diecie dziecka. Zwróciliśmy uwagę na powszechny brak aktywności fizycznej oraz nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV. Przypomnieliśmy również o konieczności regularnego wykonywania badań cytologicznych u dziewcząt i młodych kobiet a także o wyrobieniu nawyku wśród młodych mężczyzn do samobadania jąder w kierunku wczesnego wykrycia zmian i uniknięcia choroby nowotworowej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski 

Gość: Michał Siwik (lekarz)

Data emisji: 6.06.2019

Godzina emisji: 19.07

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Siatkówczak - nowotwór złośliwy, który dotyka najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 23:51
- Trzeba słuchać rodziców, bo najlepiej wiedzą, co dzieje się z ich dzieckiem. Wczesne rozpoznanie oznacza mniej zaawansowaną chorobę i mniej intensywne leczenie - mówi lekarz prof. Bożena Dembowska-Bagińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerniak nie musi być śmiertelny. Najważniejsza jest szybka diagnoza

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 19:10
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, charakteryzującym się w Polsce największą dynamiką wzrostu zachorowań. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o jedną piatą wyższa niż w Europie.
rozwiń zwiń