Elitarny cmentarz w Bodzi. Jakie tajemnice skrywa?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 20:22
W audycji o cmentarzu w Bodzi i archeologicznym odkryciu. Wojownik urodził się w Polsce, ale prawdopodobnie znaczną część życia spędził w Skandynawii. Pochowany został w drewniano-ziemnym mauzoleum, które stało się zalążkiem późniejszego cmentarza. Jak chowana była wówczas elita?
Audio
  • Rozmowa z prof. Andrzejem Buko o cmentarzu w Bodzi (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: W. Filipowiak

Gość "Eureki" prof. Andrzej Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN opowiedział o grobie wojownika, który ze względu na swoją formę i kształty wskazywał na to, że był to grób elitarny. - Znaleźliśmy w grobie pas wojownika i ozdobny nóż. Pas oznaczał rycerza, a dwie monety, z którymi został pochowany wskazują na wiek XX. Był to człowiek urodzony na polskich ziemiach, ale pochowany w obcym rytuale. Wojownik w chwili śmierci miał ok. 45 lat - dodał gość "Eureki".

Prof. Andrzej Buko przyznał, że takiego cmentarza nie ma ani w Polsce, ani w całej Europie. - Ciężko jest przyznać, że udało się pozyskać wszystkie dane na temat pochowanych tam ludzi - powiedział. Dodał też, że unikatowość cmentarza w Bodzi polega na tym, że jest to pierwszy elitarny cmentarz z czasów Mieszka I.

Jak wyglądało cmentarzysko w Bodzi? Jak wtedy chowano zmarłych? Jak identyfikuje się szczątki? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Plan cmentarza w Bodzi Plan cmentarza w Bodzi

***

Tytuł audycji: Eureka

Przygotowała: Katarzyna Kobylecka 

Gość: prof. Andrzej Buko (z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN)

Data emisji: 14.06.2019

Godzina emisji: 19.07

K.A

Czytaj także

Sensacja archeologiczna w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 20:05
Odkryto kolejną komnatę ogromnego kompleksu Domus Aurea (Złotego Domu), który był pałacem cesarza  Nerona. W 64 roku n.e. cesarz postanowił zagospodarować tereny po mającym wtedy miejsce pożarze. Na budowę kompleksu zwanego Złotym Domem przeznaczono sporą część powierzchni między dwoma wzgórzami: Palatynem i Eskwilinem. 
rozwiń zwiń