Czy można naśladować ludzki mózg?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 20:00
- Nie trzeba od razu budować całego mózgu, ale możemy zapytać go, jak funkcjonuje - powiedział prof. Tadeusz Marek. W "Eurece" o tym, czym są sieci neuronowe, jak można sztucznie naśladować mózg i do czego cżłowiekowi potrzebny jest sen.
Audio
  • Rozmowa z gośćmi audycji o sieciach neuronowych (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Polscy badacze, w ramach konsorcjum jednostek naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, budują nowatorskie sztuczne sieci neuronowe, inspirowane biologicznie. Krakowscy uczeni na prace nad sztuczną inteligencją otrzymali grant w wysokości prawie 20 mln złotych w programie TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Prof. Tadeusz Marek powiedział w radiowej Jedynce, że kiedyś istniał tylko jeden neuron, który był w stanie rozpoznawać tylko litery. - Potem długi czas ludzie próbowali budować sieci neuronowe. Pierwszym postępem były karty graficzne z gier komputerowych - dodał profesor, podkreślając, że były to sieci, które zaczęły "przeżywać własną ewolucję". 

Czy naśladowanie ludzkiego neuronu jest trudne? Jak mózg się uczy? jak niweluje zepsute sieci? Do czego potrzebny jest nam sen?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Jacek Tabor ( z Instytutu Informatyki i Matematyki Komputerowej Wydziału Matematyki i Informatyki UJ - kierownik projektu), prof. Tadeusz Marek (z Instytutu Psychologii Stosowanej UJ, który jest jednym z podmiotów biorących udział w projekcie)

Data emisji: 24.06.2019

Godzina emisji: 19.08

K.A


Czytaj także

Sieci neuronowe naśladują ludzki mózg

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 19:05
Ludzki mózg to ciągle najmniej poznany twór w przyrodzie - składa się z ponad 86 miliardów komórek, a każda z nich może mieć nawet kilkanaście tysięcy połączeń z innymi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzie nauki. Jak będzie wyglądała diagnostyka komórek białaczkowych?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 21:37
Polscy naukowcy z konsorcjum złożonego z kilku jednostek naukowych (Wydział Fizyki UW, Instytut Hematologii i Transfuzjologii, Instytut Chemii Fizycznej PAN, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Jagielloński - Wydział Chemii) chcą stworzyć i wprowadzić do praktyki klinicznej urządzenie - algorytm diagnostyczny, do szybkiej i tańszej diagnostyki komórek białaczkowych.
rozwiń zwiń