X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nikola Tesla - człowiek, który wymyślił XX wiek

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 20:00
W ostatniej dekadzie amerykański inżynier serbskiego pochodzenia - Nikola Tesla, z zapomnianego przez dziesiątki lat geniusza-wynalazcy, stał się rozpoznawalnym twórcą techniki. Przylgnęło do niego miano człowieka, który wymyślił wiek dwudziesty. To właśnie jemu zawdzięczamy prąd przemienny,  turbiny w elektrowniach wiatrowych, radio, pilot TV, a nawet telefonię komórkową.
Audio
  • Wynalazł radio i silnik elektryczny - Nikola Tesla (Jedynka/ Eureka)
Nikola Tesla
Nikola TeslaFoto: Michał Lipka / Polskie Radio

Dziś Nikola Tesla jest także synonimem elektromobilności, najnowocześniejszych technologii w komunikacji za sprawą elektrycznego samochodu. Swoją historię chce napisać także słynny Hollywood! Właśnie dowiedzieliśmy się, że planowany jest film o Tesli, w którym rolę wynalazcy ma zagrać Polak Tomasz Kot - jak podał jako pierwszy portal Deadline.com. Scenarzystą i reżyserem filmu jest Brytyjczyk Anand Tucker.

Gość "Eureki" prawnik i autor biografii wynalazcy - Przemysław Słowiński powiedział, że Nikola Tesla był zadziwiającym człowiekiem. -Pisząc biografię "Nikola Tesla. Władca piorunów" starałem się zachować pewien realizm i potraktować z przymrużeniem oka kilka teorii spiskowych - dodał, podkreślając, że naukowiec miał fotograficzną pamięć i był w stanie zapamiętać, jak wygladał dokument, który widział tylko przez chwilę. 

Nikola Tesla toczył spory z Marconim o pierwszeństwo w wynalezieniu radia. Z Edisonem także o pieniądze za przynależne mu rozwiązania techniczne. Znalazł się  wśród kandydatów do Nagrody Nobla, ale nie otrzymał jej. Komitet Noblowski swoją decyzją nie chciał włączać się w te spory. Bogate i burzliwe życie wynalazcy to doskonały materiał na film, który ma powstać niebawem, a główną rolę ma zagrać Tomasz Kot. - Myślę, że Tomasz Kot sobie z tą rolą poradzi, bo jest znakomitym aktorem i ma do tego idealne warunki fizyczne - ocenił gość audycji.

Co Tesla udowodnił Edisonowi? Jak wyglądał proces z Marconim? Dlaczego wiele wynalazków Tesli jest przypisanych innym nazwiskom? Jak wyglądało jego życie miłosne?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Przemysław Słowiński (prawnik i autor biografii wynalazcy)

Data emisji: 2.07.2019

Godzina emisji: 19.06

K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inteligentne urządzenia i systemy do generacji energii

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 19:46
Uczący się układ sterujący zmniejszający zużycie energii, inteligentny system zarządzania farmami wiatrowymi, turbinami wodnymi w małych elektrowniach wodnych i farmami fotowoltaicznymi -  to niektóre rozwiązania już współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu sektorowego IUSER. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy chcą "złapać" ciemną materię

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 10:00
Dowiedzieliśmy się, że ciemnej materii jest we Wrzechświecie kilka razy więcej niż tej, która buduje widzialny świat wokół nas. Dr Sebastian Trojanowski, który obecnie jest na stażu doktorskim na Uniwersytecie w Sheffield w Wielkiej Brytanii opowiedział w "Eurece" jak można "złapać" ciemną materię.
rozwiń zwiń