Teatr anatomiczny. Sztuka i medycyna w jednym

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 20:00
Teatr anatomiczny zyskał wielką popularność w XVI- i XVII- wiecznej Europie. Był nie tylko praktycznym wykładem anatomii, ale także publicznym widowiskiem "godnym teatralnej oprawy".
Audio
  • Rozmowa z dr Emilią Olechnowicz (z Instytutu Sztuki PAN) o teatrze anatomicznym (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Dr Emilia Olechnowicz z Instytutu Sztuki PAN wytłumaczyła w "Eurece" skąd wzięło się pojęcie teatru anatomicznego. - Po pierwsze chodzi o typ publicznego pokazu dla studentów medycyny, związanego z otwarciem ciała i pokazania, w jaki sposób jest ono zbudowane - dodała dr Emilia Olechnowicz, zaznaczając, że ok. 1450 roku odnotowano wielkie zainteresowanie anatomią i w tym czasie na pokazy zaczęła przychodzić na pokazy publiczność z miasta, co wiązało się się z potrzebą wprowadzenia biletów. - Początkowo budowano drewniane konstrukcje, które wprowadzano do sal pałaców i kościołów - zaznaczył gość Jedynki.

Wspomniany teatr był zazwyczaj w kształcie amfiteatru ze stołem pośrodku, na którym dokonywano sekcji zwłok. Pierwszy taki teatr wybudowano na Uniwersytecie w Padwie w 1594 roku.

Czy cel pokazów anatomicznych był stricte naukowy? Skąd pozyskiwano zwłoki? Dlaczego pokazy były upodabniane do spektakli teatralnych? Czym był traktat Galena?

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Emilia Olechnowicz (z Instytutu Sztuki PAN)

Data emisji: 4.07.2019

Godzina emisji: 19.08

K.A


Czytaj także

Laureaci tegorocznej Nagrody Benedykta Polaka wybrani

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 19:35
Nagrody Benedykta Polaka zostały rozdane już po raz czwarty. W tym roku w gronie wyróżnionych znalazł się paleontolog, prof. Jerzy Dzik, slawista, prof. Mitsuyoshi Numano oraz Sebastian Kawa, rekordzista świata w konkurencjach szybowcowych wsławiony przelotem nad Himalajami. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń