X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Teatr anatomiczny. Sztuka i medycyna w jednym

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 20:00
Teatr anatomiczny zyskał wielką popularność w XVI- i XVII- wiecznej Europie. Był nie tylko praktycznym wykładem anatomii, ale także publicznym widowiskiem "godnym teatralnej oprawy".
Audio
  • Rozmowa z dr Emilią Olechnowicz (z Instytutu Sztuki PAN) o teatrze anatomicznym (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Dr Emilia Olechnowicz z Instytutu Sztuki PAN wytłumaczyła w "Eurece" skąd wzięło się pojęcie teatru anatomicznego. - Po pierwsze chodzi o typ publicznego pokazu dla studentów medycyny, związanego z otwarciem ciała i pokazania, w jaki sposób jest ono zbudowane - dodała dr Emilia Olechnowicz, zaznaczając, że ok. 1450 roku odnotowano wielkie zainteresowanie anatomią i w tym czasie na pokazy zaczęła przychodzić na pokazy publiczność z miasta, co wiązało się się z potrzebą wprowadzenia biletów. - Początkowo budowano drewniane konstrukcje, które wprowadzano do sal pałaców i kościołów - zaznaczył gość Jedynki.

Wspomniany teatr był zazwyczaj w kształcie amfiteatru ze stołem pośrodku, na którym dokonywano sekcji zwłok. Pierwszy taki teatr wybudowano na Uniwersytecie w Padwie w 1594 roku.

Czy cel pokazów anatomicznych był stricte naukowy? Skąd pozyskiwano zwłoki? Dlaczego pokazy były upodabniane do spektakli teatralnych? Czym był traktat Galena?

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Emilia Olechnowicz (z Instytutu Sztuki PAN)

Data emisji: 4.07.2019

Godzina emisji: 19.08

K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Laureaci tegorocznej Nagrody Benedykta Polaka wybrani

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 19:35
Nagrody Benedykta Polaka zostały rozdane już po raz czwarty. W tym roku w gronie wyróżnionych znalazł się paleontolog, prof. Jerzy Dzik, slawista, prof. Mitsuyoshi Numano oraz Sebastian Kawa, rekordzista świata w konkurencjach szybowcowych wsławiony przelotem nad Himalajami. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń