Fizyka kwantowa. Czy sięga poza naszą wyobraźnię?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 22:17
Idee fizyki kwantowej są jednymi z najbardziej rewolucyjnych systemów pojęciowych w historii cywilizacji. Czym jest fizyka kwantowa i jakie prawa odkryła ludzka cywilizacja? 
Audio
  • Rozmowa z prof. Andrzejem Draganem o fizyce kwantowej (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Ezume Image/shutterstock.com

Prof. Andrzej Dragan z Wydziału Fizyki prowadzi na UW grupę badawczą zajmującą się łączeniem dwóch największych teorii fizycznych, które zmieniły naukę i cywilizację XX wieku: ogólnej teorii względności z teorią kwantową. W audycji porozmawialiśmy o tym, dlaczego teoria kwantowa, to najbardziej precyzyjny opis rzeczywistości, jakim kiedykolwiek dysponowała ludzkość.

Co zawdzięcza współczesnej fizyce postęp techniczny i nasza cywilizacja? Dlaczego człowiek przy odpowiedniej prędkości nie może iść, tylko biegnie? Na czym polega siła nośna muchy? W jakiej kolejności mrówka stawia nogi? Czym jest komputer kwantowy? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Prof. Andrzej Dragan (z Wydziału Fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, autor książki "Kwantechizm, czyli klatka na ludzi")

Data emisji: 8.07.2019

Godzina emisji: 19.07

K.A


Czytaj także

Ludzie nauki. Jak będzie wyglądała diagnostyka komórek białaczkowych?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 21:37
Polscy naukowcy z konsorcjum złożonego z kilku jednostek naukowych (Wydział Fizyki UW, Instytut Hematologii i Transfuzjologii, Instytut Chemii Fizycznej PAN, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Jagielloński - Wydział Chemii) chcą stworzyć i wprowadzić do praktyki klinicznej urządzenie - algorytm diagnostyczny, do szybkiej i tańszej diagnostyki komórek białaczkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można naśladować ludzki mózg?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 20:00
- Nie trzeba od razu budować całego mózgu, ale możemy zapytać go, jak funkcjonuje - powiedział prof. Tadeusz Marek. W "Eurece" o tym, czym są sieci neuronowe, jak można sztucznie naśladować mózg i do czego cżłowiekowi potrzebny jest sen.
rozwiń zwiń