X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W Kielcach pojawią się Roboty Marsjańskie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 19:10
Mini wieża wiertnicza na łaziku z Politechniki Świętokrzyskiej oraz skaner 3D do natychmiastowego zmapowania terenu na łaziku Politechniki Łódzkiej - to były hity ubiegłorocznych Międzynarodowych Zawodów Łazików Marsjańskich ERC, które odbyły się w Polsce. W tym roku będzie to już piąty konkurs. Blisko 40 studenckich zespołów z 15 krajów, nawet tak odległych jak Kolumbia, będzie gościć Politechnika Świętokrzyska w Kielcach od 13 do 15 września. 
Audio
  • Polska staje się tygrysem w przemyśle kosmicznym (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Jurik Peter

Zawodom będą towarzyszyć edukacyjny Marsobus wypełniony ciekawostkami na temat Czerwonej Planety oraz spotkania inżynierów, naukowców i przedstawicieli świata biznesu kosmicznego, którzy będą dyskutować o komercjalizacji wynalazków dla kosmosu , także tych, które są dziełem zespołów uczelnianych.

Studenckie konstrukcje mogą być także wykorzystane w jak najbardziej ziemskich obszarach: w rolnictwie, górnictwie, drogownictwie. Zatem zawody to nie tylko zabawa, ale i początek  kariery zawodowej. Ich gościem specjalnym będzie Steve Jurczyk, trzecia osoba w NASA, najwyżej postawiona osoba polskiego pochodzenia w sektorze kosmicznym na świecie.

Łukasz Wilczyński, organizator zawodów, chwali polskich studentów i inżynierów kosmicznych. - Polacy są wybitnymi jednostkami tylko czas sobie to powiedzieć i nie dać sobie wmówić, że jesteśmy podwykonawcami w tym sektorze - mówi.

Dr Katarzyna Malinowska podkreśla, że studentów i inżynierów mamy świetnych. - Potrzeba ubrać te ich pomysły w biznesplany, w pomysł jak sfinansować, jak się zorganizować -  mówi. I w tym ma właśnie pomóc jej uczelnia o profilu biznesowym. Chce pokazać, jak połączyć Kosmos z innymi dziedzinami np. medycyną. Podkreśla, że jesteśmy odważni i czas zamienić to na biznes.

W jakich dziedzinach Polacy powinni się specjalilzować? Czy Polska to taki tygrys w przemyśle kosmicznym?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr hab. Katarzyna Malinowska (profesor Akademii Leona Koźmińskiego, dyrektor Centrum Studiów Kosmicznych), Łukasz Wilczyński (organizator Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich ERC)

Data emisji: 3.09.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy przed Wielkim Wybuchem była nicość?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 19:05
Ludzie od zawsze zastanawiali się, co miało miejsce przed narodzinami wszechświata. Powstała teoria, że wcześniej istniała nicość. Ale czy można ją w jakiś sposób określić lub wyliczyć? Czy jakaś forma istnienia poprzedzała Wielki Wybuch?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy chcą "złapać" ciemną materię

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 10:00
Dowiedzieliśmy się, że ciemnej materii jest we Wrzechświecie kilka razy więcej niż tej, która buduje widzialny świat wokół nas. Dr Sebastian Trojanowski, który obecnie jest na stażu doktorskim na Uniwersytecie w Sheffield w Wielkiej Brytanii opowiedział w "Eurece" jak można "złapać" ciemną materię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe osiągnięcie polskich astronomów

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 11:44
Droga Mleczna w trzech wymiarach, czyli pierwsza dokładna trójwymiarowa mapa naszej galaktyki to najnowsze dzieło polskich naukowców z zespołu OGLE z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Została ona opracowana w oparciu o precyzyjnie wyznaczone odległości do tysięcy gwiazd pulsujących Cefeid - w dużej mierze nowo odkrytych przez OGLE. 
rozwiń zwiń