Madziarzy w państwie Mieszka I

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 19:10
Jaki był wpływy węgierskie w państwie pierwszych Piastów? To temat wciąż słabo zbadany i rzadko podejmowany w naszej historiografii. Archeologia dostarcza nam pewnych podpowiedzi (choćby cmentarzysko madziarskie z Przemyśla), natomiast kroniki średniowieczne mówią wprost o koligacjach naszych władców z dynastią Arpadów (vide małżeństwo Chrobrego z węgierską księżniczką), a także wspominają o wsparciu węgierskich rycerzy w czasie wyprawy na Kijów.
Audio
  • Madziarzy w państwie Piastów w X wieku (Eureka/Jedynka)
MIeszko I według Jana Matejki, obraz pokolorowany po śmierci malarza
MIeszko I według Jana Matejki, obraz pokolorowany po śmierci malarzaFoto: domena publiczna

Prof. Władysław Duczko zwraca uwagę, że okres tworzenia państwa Piastów przez pierwszą połowę X wieku nie jest w ogóle wspominany w źródłach pisanych. Wiedzę o tych czasach naukowcy czerpią wykorzystując do tego archeologię. - Archeologia mówi nam wiele rzeczy, tylko że specyfika materiału archeologicznego z X wieku na terenie państwa Piastów komplikuje nasze sprawy - podkreśla. Wyjaśnia, że archeolodzy dużo wiedzy zdobywają badając groby. A w państwie Piastów panowały obrządki pogrzebowe, które nie zostawiały po sobie śladów.

Archeolog wyjaśnia skąd przybyli Madziarowie, a także jaki mieli związek w X wieku z Polakami i Rusami.

Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzieć się, jak kształtowały się w tym czasie stosunki z Madziarami i w jaki sposób stwierdzono ich obecność na terenach późniejszego państwa polskiego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Władysław Duczko (archeolog, kierownik Katedry Archeologii i Antropologii Wydziału Historycznego Akademii Humanistycznej w Pułtusku)

Data emisji: 6.09.2019

Godzina emisji: 19.09

ag


Czytaj także

Elitarny cmentarz w Bodzi. Jakie tajemnice skrywa?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 20:22
W audycji o cmentarzu w Bodzi i archeologicznym odkryciu. Wojownik urodził się w Polsce, ale prawdopodobnie znaczną część życia spędził w Skandynawii. Pochowany został w drewniano-ziemnym mauzoleum, które stało się zalążkiem późniejszego cmentarza. Jak chowana była wówczas elita?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemniczy egiptolog. Z jego pracy korzysta się do dziś

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 20:00
To on w III w p.n.e. stworzył listę egipskich królów i podział na dynastie, który do dziś stosują egiptolodzy i który jest filarem współczesnej wiedzy egiptologicznej. Manethon, czyli zhellenizowany kapłan, na polecenie Ptolemeusza I - pierwszego władcy greckiej dynastii w Egipcie - napisał historię swojego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wezuwiusz i kolejne odkrycia w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 19:10
W 79 roku n.e. wybuchł Wezuwiusz. Sześciometrowa warstwa gorących pyłów zniszczyła pobliskie miasta: Pompeje, Herculanum i Stabie. Dzięki relacji Pliniusza Młodszego mamy niezwykle precyzyjny opis tego wulkanicznego armagedonu.
rozwiń zwiń