X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rewolucja w terapii alkoholowej

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 20:30
Według statystyki w naszym kraju wypija się od 8 do 10 litrów spirytusu na osobę rocznie. Blisko 680 tys. Polaków jest uzależnionych od alkoholu. Pedagodzy informują, że młodzież, na szczęście nie we wszystkich środowiskach, zaczyna pić już w szkole podstawowej. Do sięgnięcia po alkohol usposabiają wzorce domowe i rodzinne oraz tolerancja dla używek, np. alkoholu, papierosów czy nadużywania leków. W tej chwili młodzież traktuje zarówno alkohol, jak i narkotyki jako niegroźne używki, które często stosowane są zamiennie lub łączone razem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: KieferPix/shutterstock.com

Czy są jakieś czynniki genetyczne sprzyjające rozwojowi uzależnienia od alkoholu? Tak, są pewne predyspozycje genetyczne związane z szybszym lub wolniejszym rozkładaniem alkoholu przez enzym dehydrogenazę alkoholową. Wyraźnie widać te różnice pomiędzy rasami, np. u ludzi rasy żółtej następuje powolny rozkład alkoholu, czyli niewielka ilość alkoholu wypitego powoduje szybko stan upicia. U rasy białej (kaukaskiej) alkohol rozkładany jest szybko, czyli proporcjonalnie więcej można go wypić, zanim wystąpi stan upicia.

Czy farmakoterapia w leczeniu choroby alkoholowej jest skuteczna? Jednym z głównych objawów choroby alkoholowej jest głód alkoholowy, czyli nieodparta chęć wypicia. Nie ma na świecie żadnego środka farmakologicznego, który by zmniejszał głód alkoholowy. Są substancje, np. esperal, antikol, które poprzez odruch warunkowy powodują, że ktoś odmawia wypicia, bo obawia się przykrych fizycznych doznań po wypiciu alkoholu.

Do objawów uzależnienia należą: głód alkoholowy i ciągle rosnąca potrzeba spożywania coraz większych dawek alkoholu dla wywołania oczekiwanego efektu upojenia. W czasie abstynencji i przerwy w piciu np. podczas podjętej próby leczenia choroby pojawiają się objawy abstynencyjne: drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, padaczka, zaburzenia snu, nastrój drażliwy lub obniżony, lęk. Wtedy często "alkoholik na odwyku" zarzuca proces leczenia i wraca do nałogu.

Grupa naukowców reprezentująca nauki medyczne, inżynieryjne i informatykę postanowiła stworzyć innowacyjny system Addictions.ai, który to system przy wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji i technik prawdopodobieństwa złamania abstynencji będzie umiał przewidzieć, kiedy pacjent osiąga szczyt kryzysu w leczeniu alkoholizmu i postanawia wrócić do picia. Wychwycenie tego momentu umożliwi lekarzowi oraz terapeutom wzmocnić terapię uzależnienia od alkoholu na tyle, aby zminimalizować ryzyko powrotu do picia.

O SUPERTERAPEUCIE Helping Hand, jedynym takim pomyśle nauki na walkę z chorobą alkoholowa w Europie opowie szef i koordynator projektu - Krzysztof Przewoźniak, kierownik Zespołu Badawczo – Rozwojowego, socjolog zdrowia i medycyny, specjalista w zakresie promocji zdrowia i prewencji chorób.

***

Na audycję "Eureka" w czwartek (12.09) o godz. 19.05 zaprasza Artur Wolski.

DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak