X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Popioły lotne jako cenny materiał mineralny

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 07:00
Gościem programu był profesor Wojciech Franus z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej - szef naukowego konsorcjum FUNash złożonego z trzech uczelni: Politechniki Lubelskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Biologii), które zajmie się uszlachetnianiem popiołów lotnych i ich zagospodarowaniem.
Audio
  • Jakie są możliwości wykorzystania popiołów lotnych? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

To bardzo ciekawy i ważny - nie tylko ekologicznie - projekt badawczy, na realizację którego uczeni otrzymali grant w wysokości 21 mln zł w programie TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Polscy uczeni pracują nad technologiami, które pozwolą potraktować popioły jako cenny materiał mineralny i po odpowiednim przetworzeniu umożliwią wykorzystanie ich w wielu dziedzinach gospodarki - m.in. w budownictwie (do produkcji biocementu), rolnictwie (m.in. bionawozy) czy inżynierii środowiska (oczyszczanie ścieków).

- Popioły lotne to uboczne produkty spalania węgla. Są generowane przez elektrownie i elektrociepłownie i ich składowanie dostarcza sporo problemów ekologicznych - mówi w Eurece prof. Wojciech Franus. - W związku z tym, że energetyka polska oparta jest na węglu, ilość popiołów lotnych w Polsce z roku na rok się zwiększa - dodaje rozmówca Krzysztofa Michalskiego. 

Jakie są główne zastosowania popiołów lotnych i w jakich nowych dziedzinach można je wykorzystywać? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski 

Gość: prof. Wojciech Franus (Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, szef naukowego konsorcjum FUNash)

Data emisji: 23.09.2019

Godzina emisji: 19.08

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sieć Badawcza Łukasiewicz. Dr Piotr Dardziński: z małych drobinek składamy jeden większy obraz

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 20:38
- Z rozdrobnionej masy ponad stu instytutów naukowych, które zajmują się badaniami na rzecz przedsiębiorców wybranych zostało 38, które zaczną tworzyć jedną całość - mówił w Jedynce prezes Centrum Łukasiewicz.
rozwiń zwiń