Pierwsze zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 20:09
Monumentalny obraz Henryka Siemiradzkiego "Pochodnie Nerona" był pierwszym obiektem Muzeum Narodowego w Krakowie, które powstało dokładnie 140 lat temu - 7 października 1879 roku. Płótno zostało przekazane przez Siemiradzkiego i było zaczynem zbiorów tej pierwszej - na ziemiach polskich - "narodowej" placówki muzealnej.
Audio
  • Pierwsze zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie (Eureka/Jedynka)
Obraz Pochodnie Nerona
Obraz "Pochodnie Nerona"Foto: Henryk Siemiradzki / muzea.malopolska.pl

Obraz - namalowany 3 lata wcześniej - przedstawia scenę z czasów panowania cesarza Nerona. Oskarżeni o podpalenie Rzymu chrześcijanie, zostali przywiązani do pali i oczekują na śmierć w płomieniach u stóp schodów cesarskiego pałacu.

Henryk Siemiradzki był wybitnym przedstawicielem akademizmu, większość swego życia spędził w Italii. Był wielkim erudytą, zafascynowanym antykiem i ta tematyka była motywem wielu jego dzieł. Jako malarz odniósł sukces, jego obrazy były nagradzane w konkursach, podziwiane przez publiczność i pożądane przez nabywców.

Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie i w Krakowie od 4 lat prowadzi projekt badawczy "Korpus dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego". Ma to być kompendium wiedzy na temat twórczości tego niezwykle płodnego artysty.

Gościem "Eureki" był prof. Jerzy Malinowski (Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prezes Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata i koordynator tego interdyscyplinarnego projektu).

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Jerzy Malinowski (WSP UMK w Toruniu)

Data emisji: 4.10.2019

Godzina emisji: 19.07

DS/ans

Czytaj także

Uczta dla oczu nie tylko spragnionych piękna

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 01:22
- Prezentowany na wystawie "Spragnieni piękna" obraz "My i wojna" Okunia oprócz artystycznych walorów ma przesłanie dość symboliczne. Pokazujemy go między dwoma rzeźbami niczym dwiema wojnami rozpostarty kawałek świetnej sztuki - mówi kustosz, Renata Higersberger.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Sztuka to wartość". Co można podziwiać w Muzeum Narodowym?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 12:39
Katarzyna Szydłowska-Schiller, która jest kuratorką wystawy mówi - sztuka to nie tylko wartość pieniądza, ale też wartość duchowa i estetyczna. W "Kulturalnej Jedynce" dowiadujemy się o tym, jakie dzieła można podziwiać w trakcie trwania wystawy i dlaczego warto się na nią wybrać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czerwień zalewa kadr". Krzysztof Urbański w Zachęcie.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 22:30
- Początek błyskotliwej kariery Kazimierza Urbańskiego przypada na złotą dekadę polskiej animacji, czyli początek lat '60 - opowiadała Joanna Kordiak, kuratorka wystawy "Czerwień zalewa kadr", którą do końca sierpnia można zobaczyć w Zachęcie.
rozwiń zwiń