Ważne odkrycie polskich archeologów w Novae

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 20:00
Niezwykłym znaleziskiem tegorocznej kampanii wykopaliskowej naszych archeologów w Novae ( Bułgaria) jest dokument poświadczający przyznanie obywatelstwa rzymskiemu legioniście. Polscy badacze już od ponad 50 lat prowadzą prace wykopaliskowe na terenie dawnej naddunajskiej twierdzy Novae,  miejsca stacjonowania VIII Legionu Augusta i I Legionu Italskiego. Co roku nasza wiedza uzupełniana jest o kolejne szczegóły żołnierskiego życia obozowego.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: immigrant92 / shutterstock

Ostatnie odkrycie – to metalowa blaszka z wyrytym napisem poświadczającym nadanie obywatelstwa. Noszono ją na szyi, a w archiwum w Rzymie znajdował się oryginał tego dokumentu.

- Żołnierze nie będąc obywatelami, ale będąc żołnierzami cesarstwa, po 25 latach służby wojskowej, mogli otrzymać specjalny dokument, który nazywa się dyplomem wojskowym. Było to podziękowanie za służbę i przede wszystkim przyznanie obywatelstwa rzymskiego zarówno żołnierzowi, jak i żonie i dzieciom - mówi prof. Piotr Dyczek, dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW, szef polskiej misji w Novae.

Nowy obywatel, który otrzymał obywatelstwo, musiał mieć dokument potwierdzający.

- Ten dokument było trudno napisać na papirusie, ponieważ ten był nietrwały. W związku z tym wypisywano go na małych plakietkach z brązu. Następnie były spajane specjalną pieczęcią - dodaje gość Jedynki. - Problem z naszą płytką polegał na tym, że leżała w ziemi prawie 2 tys. lat. W związku z tym jest dość skorodowana. Na szczęście ten fragment, który dotyczy datowania, jest dość dobrze widoczny - słyszymy.

Od kiedy cudzoziemcy mogli służyć w rzymskiej armii? Jakie przywileje wiązały się z nadaniem obywatelstwa? Jak wyglądała służba zawodowa i życie codzienne legionisty?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Piotr Dyczek (dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW, szef polskiej misji w Novae)

Data emisji: 11.10.2019

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Madziarzy w państwie Mieszka I

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 19:10
Jaki był wpływy węgierskie w państwie pierwszych Piastów? To temat wciąż słabo zbadany i rzadko podejmowany w naszej historiografii. Archeologia dostarcza nam pewnych podpowiedzi (choćby cmentarzysko madziarskie z Przemyśla), natomiast kroniki średniowieczne mówią wprost o koligacjach naszych władców z dynastią Arpadów (vide małżeństwo Chrobrego z węgierską księżniczką), a także wspominają o wsparciu węgierskich rycerzy w czasie wyprawy na Kijów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wulkan Coropuna. Tam składano ofiary z ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 19:10
Peruwiański wulkan Coropuna wznoszący się na ponad 6 tysięcy metrów to jeden ze świętych szczytów czczonych w czasach imperium inkaskiego. W sierpniu na zboczach tego masywu dr Maciej Sobczyk z Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego odkrył ceremonialny kompleks składający się z 5 placów i 20 budynków. Miejsce to było zapewne ostatnim przystankiem w drodze na szczyt, gdzie prawdopodobnie składano ludzkie ofiary.
rozwiń zwiń