X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dziennik ziemianki z burzliwej epoki przełomu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 20:50
Dzienniki Janiny z Fuldów Konarskiej "Dwór na wulkanie. Dziennik ziemianki z przełomu epok 1895-1920" są świadectwem burzliwego czasu historii: rewolucji 1905 roku, wybuchu I wojny światowej, przetaczania się kolejnych frontów przez ziemie polskie i formowania niepodległości. 
Audio
  • Dziennik ziemianki z burzliwej epoki przełomu (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Dzienniki trafiły do Fundacji Ośrodka Karta za pośrednictwem rodziny autorki, jeszcze w latach 90. - Jest to bardzo obszerny zapis, ponad 700 stron, który wydawał nam się na tyle interesujący, że wart publikacji. (...) Samo to, że autorem jest kobieta i ma nieco inny ogląd na wydarzenia, naszym zdaniem pokazuje I Wojnę Światową w ciekawy sposób, trochę zapomniany - powiedziała Anna Richter, z Fundacji Ośrodka Karta, redaktorka książki. 

Janina z Fuldów pochodziła z rodziny radomskiej, wychowywała się w Radomiu i właśnie tam po części rozgrywa się akcja książki. Po swoim zamążpójściu autorka dzienników zamieszkuje w małej miejscowości w województwie świętokrzyskim w Kluczewsku i przyjmuje nazwisko Konarska. - Konarscy to jest stara rodzina szlachecka, która miała szereg dóbr na terenie Rzeczpospolitej. Co ciekawe, w tej książce to autorka nie pochodziła z rodziny ziemiańskiej tylko z rodziny burżuazyjnej - zaznaczył dr Marcin Schirmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. 

O Kluczewsku mówił podczas audycji historyk i regionalista Dariusz Kalina. - Kluczewsko jest to olbrzymi, bardzo interesujący obiekt dla historyka sztuki. Jest to prostokąt z bastionami na rogach otoczony kiedyś fosą. Od południa mamy ogród włoski, w otoczeniu ogrodów zielnych, a to wszystko jest otoczone wodą i lasami - powiedział. 

Skąd wzięła się nazwa "Dwór na wulkanie"? Jakie jeszcze są znane przykłady pamiętników ziemiańskich? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Anna Richter (Fundacja Ośrodka Karta, redaktorka książki), dr Marcin Schirmer (prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego), Dariusz Kalina (historyk, regionalista). 

Data emisji: 14.10.2019

Godzina emisji: 19.09

ans