Jak smog działa na najmłodsze dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 19:55
Znamy wyniki nowatorskiego badania naukowego na temat wpływu pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM 10 na występowanie dolegliwości górnych dróg oddechowych u dzieci w wieku 3-12 lat.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sharomka

Wyniki badania jasno pokazują, że w miejscach z najwyższym stężeniem pyłów PM2,5 i PM10 dzieci częściej kaszlą, kichają, mają katar oraz objawy alergii wziewnej. Co więcej, na tych obszarach liczba dzieci z astmą jest czterokrotnie wyższa niż tam, gdzie zanieczyszczeń jest najmniej. W ciągu ostatniego stulecia powstało wiele prac wskazujących na negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na chorobowość i śmiertelność. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska opisuje zanieczyszczenia powietrza jako jeden z 5 głównych środowiskowych zagrożeń dla zdrowia. Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia WHO na świecie około 92% osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

W miejscowościach z wysokim stężeniem pyłów zawieszonych dwa razy częściej rodzice zgłaszają fakt alergii wziewnej u dziecka. Narażenie na zanieczyszczenie powietrza to 4-krotnie większe ryzyko wystąpienia objawów astmy zgłaszanych u dziecka przez jego rodziców.

Wyniki tego badania są wynikami wstępnymi, ale z uwagi na ich wagę społeczną lekarze zdecydowali się je przekazać opinii publicznej i to jeszcze przed publikacją naukową (były prezentowane na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego we wrześniu 2019). Skala tego zjawiska jest znacząca i dlatego w sezonie jesienno-zimowym praca tysięcy polskich lekarzy rodzinnych i pediatrów jest zwielokrotniona na skutek oddychania ich pacjentów zanieczyszczonym powietrzem. Jak chronić nasze dzieci przed smogiem i co rodzice powinni wiedzieć o postępowaniu na wypadek ogłoszonego alertu smogowego.

Gościem w studiu radiowej Jedynki był dr hab. n med. Wojciech Feleszko-pediatra, immunolog, alergolog  z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Posłuchaj całej audycji już teraz! 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski 

Gość: dr hab. n med. Wojciech Feleszko (pediatra, immunolog, alergolog  z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 19.07

kh/ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W szponach smogu. Jak wygrać nierówną walkę?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 21:02
- Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje problemy nie tylko u tych, którzy nim oddychają. Szkodzi także płodom i wpływa na to, co się będzie działo z dzieckiem po urodzeniu - ostrzega lekarz Piotr Dąbrowiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cichy zabójca - smog

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 19:30
Epidemiolodzy, alergolodzy i kardiolodzy nie mają wątpliwości, że Krakowianie chorują od smogu. Kraków ma jedną z najbardziej zanieczyszczonych stref powietrza, ale - paradoksalnie - ludzie, żyją tu najdłużej z mieszkańców duzych miast. Jak to możliwe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowotwory u dzieci. Na jakie objawy zwracać uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 21:00
Nowotwory są drugą, po urazach i wypadkach, przyczyną zgonów dzieci powyżej drugiego roku życia. Rocznie w Polsce notuje się około 1800 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe w populacji pediatrycznej.
rozwiń zwiń