X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak smog działa na najmłodsze dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 19:55
Znamy wyniki nowatorskiego badania naukowego na temat wpływu pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM 10 na występowanie dolegliwości górnych dróg oddechowych u dzieci w wieku 3-12 lat.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sharomka

Wyniki badania jasno pokazują, że w miejscach z najwyższym stężeniem pyłów PM2,5 i PM10 dzieci częściej kaszlą, kichają, mają katar oraz objawy alergii wziewnej. Co więcej, na tych obszarach liczba dzieci z astmą jest czterokrotnie wyższa niż tam, gdzie zanieczyszczeń jest najmniej. W ciągu ostatniego stulecia powstało wiele prac wskazujących na negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na chorobowość i śmiertelność. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska opisuje zanieczyszczenia powietrza jako jeden z 5 głównych środowiskowych zagrożeń dla zdrowia. Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia WHO na świecie około 92% osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

W miejscowościach z wysokim stężeniem pyłów zawieszonych dwa razy częściej rodzice zgłaszają fakt alergii wziewnej u dziecka. Narażenie na zanieczyszczenie powietrza to 4-krotnie większe ryzyko wystąpienia objawów astmy zgłaszanych u dziecka przez jego rodziców.

Wyniki tego badania są wynikami wstępnymi, ale z uwagi na ich wagę społeczną lekarze zdecydowali się je przekazać opinii publicznej i to jeszcze przed publikacją naukową (były prezentowane na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego we wrześniu 2019). Skala tego zjawiska jest znacząca i dlatego w sezonie jesienno-zimowym praca tysięcy polskich lekarzy rodzinnych i pediatrów jest zwielokrotniona na skutek oddychania ich pacjentów zanieczyszczonym powietrzem. Jak chronić nasze dzieci przed smogiem i co rodzice powinni wiedzieć o postępowaniu na wypadek ogłoszonego alertu smogowego.

Gościem w studiu radiowej Jedynki był dr hab. n med. Wojciech Feleszko-pediatra, immunolog, alergolog  z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Posłuchaj całej audycji już teraz! 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski 

Gość: dr hab. n med. Wojciech Feleszko (pediatra, immunolog, alergolog  z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 19.07

kh/ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W szponach smogu. Jak wygrać nierówną walkę?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 21:02
- Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje problemy nie tylko u tych, którzy nim oddychają. Szkodzi także płodom i wpływa na to, co się będzie działo z dzieckiem po urodzeniu - ostrzega lekarz Piotr Dąbrowiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cichy zabójca - smog

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 19:30
Epidemiolodzy, alergolodzy i kardiolodzy nie mają wątpliwości, że Krakowianie chorują od smogu. Kraków ma jedną z najbardziej zanieczyszczonych stref powietrza, ale - paradoksalnie - ludzie, żyją tu najdłużej z mieszkańców duzych miast. Jak to możliwe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowotwory u dzieci. Na jakie objawy zwracać uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 21:00
Nowotwory są drugą, po urazach i wypadkach, przyczyną zgonów dzieci powyżej drugiego roku życia. Rocznie w Polsce notuje się około 1800 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe w populacji pediatrycznej.
rozwiń zwiń