Ze stwardnieniem rozsianym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 19:08
Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Przyczyna SM wciąż nie jest znana. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm atakuje swój układ nerwowy, niszczy mielinę - białkową otoczkę aksonów i tym samym zmniejsza ich zdolność do przekazywania impulsów.
Audio
Stwardnienie rozsiane to skomplikowana choroba neurodegenereacyjna
Stwardnienie rozsiane to skomplikowana choroba neurodegenereacyjnaFoto: Adobe Stock

Podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń, może istnieć predyspozycja genetyczna do zachorowania na stwardnienie rozsiane. Nie jest ona wysoka. Jeśli w rodzinie odnotowano przypadki choroby, ryzyko zachorowania na SM wynosi zaledwie 3-5 proc. Tak więc stwardnienie rozsiane nie jest typową chorobą genetyczną.

Jakie są objawy SM? - To mogą być bardziej specyficzne objawy, np. ktoś przestaje widzieć na oko czy ma problemy z poruszaniem się. Mogą też być delikatniejsze. Dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy jak najszybciej zdiagnozowali pacjenta, ponieważ SM jest o tyle podstępną chorobą, że jeśli będzie w utajony sposób rozwijać się, to objawy będą kumulowały się i będzie ich coraz więcej - mówi Malina Wieczorek (prezes Fundacji "SM - Walcz o siebie").

SM nie tylko 20- i 40-latków

Stwardnienie rozsiane diagnozowane jest zazwyczaj u osób między 20. a 40. rokiem życia. Jest to moment, gdy większość ludzi dokonuje życiowych wyborów, odnajduje pasje i stara się realizować marzenia, układa swoją ścieżkę kariery, usamodzielnia się, czy planuje założenie rodziny.

- Jak większość chorób autoagresji, SM atakuje w typowym wieku między 20. a 40. rokiem życia, chociaż może występować też u dzieci i po 40. roku życia. Coraz częściej rozpoznajemy tę chorobę, więc to nie jest tak, że jest ograniczona tylko do ludzi młodych - tłumaczy dr n. med. Aleksandra Podlecka-Piętowska (neurolog z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego).

U każdego SM przebiega inaczej, w zależności od rodzaju objawów. Obecnie wyróżnia się cztery typy stwardnienia rozsianego. W przypadku wszystkich typów choroby trudno przewidzieć, jaki będzie jej przebieg. SM jest schorzeniem nieprzewidywalnym, z którym trzeba nauczyć się żyć, będąc gotowym na niespodziewane zmiany.

Lepszy dostęp do leków

- Najstarsze leki, którymi dysponujemy, mają 20 lat, ale nie były wdrożone od razu w Polsce. Jeszcze 10 lat temu leczenie trwało tylko 3 lata. Mimo że leczenie było skuteczne, było przerywane po 3 latach i efekt terapeutyczny został zagubiony. Nie wszyscy pacjenci byli w stanie opłacać leki samodzielnie, mimo licznych zbiórek na ten cel. W związku z tym większość pacjentów, którzy mają dziś powyżej 40. czy 50. roku życia, nie miało szansy na leczenie. Gdy porównamy jak SM przebiegało u nich i jak przebiega teraz u osób, które mają dostęp do leczenia to widać pozytywną zmianę - ocenia Dominika Czarnota-Szałkowska (członek Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego).

Ile osób w Polsce choruje na SM? W jaki sposób można zachorować na SM? Jak żyć ze stwardnieniem?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski 

Gośćcie: Malina Wieczorek (prezes Fundacji "SM - Walcz o siebie"), dr n. med. Aleksandra Podlecka-Piętowska (neurolog z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), Dominika Czarnota-Szałkowska (członek Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego)

Data emisji: 14.11.2019

Godzina emisji: 19.08

DS

Czytaj także

Stwardnienie rozsiane - czas ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 20:00
Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób neurologicznych, w której układ odpornościowy atakuje i niszczy osłonki mielinowe nerwów w mózgu i w rdzeniu kręgowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie ze stwardnieniem rozsianym

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 19:34
Światowy Dzień SM (stwardnienia rozsianego) przypada na 30 maja. Główne objawy tej choroby to: zaburzenia: czucia, równowagi, może pojawić się upośledzenie chodu i konieczność spędzenia reszty życia na wózku inwalidzkim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekret stwardnienia rozsianego może tkwić w jelitach

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 08:26
Stwardnienie rozsiane… kiedyś te dwa słowa brzmiały jak bezlitosny wyrok. Dziś, dzięki postępom nauki, jesteśmy w stanie jeszcze nie leczyć, ale w dużym stopniu spowalniać postępy tej choroby. A perspektywa, dzięki najnowszym badaniom, może być jeszcze lepsza.
rozwiń zwiń