X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ze stwardnieniem rozsianym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 19:08
Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Przyczyna SM wciąż nie jest znana. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm atakuje swój układ nerwowy, niszczy mielinę - białkową otoczkę aksonów i tym samym zmniejsza ich zdolność do przekazywania impulsów.
Audio
Stwardnienie rozsiane to skomplikowana choroba neurodegenereacyjna
Stwardnienie rozsiane to skomplikowana choroba neurodegenereacyjnaFoto: Adobe Stock

Podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń, może istnieć predyspozycja genetyczna do zachorowania na stwardnienie rozsiane. Nie jest ona wysoka. Jeśli w rodzinie odnotowano przypadki choroby, ryzyko zachorowania na SM wynosi zaledwie 3-5 proc. Tak więc stwardnienie rozsiane nie jest typową chorobą genetyczną.

Jakie są objawy SM? - To mogą być bardziej specyficzne objawy, np. ktoś przestaje widzieć na oko czy ma problemy z poruszaniem się. Mogą też być delikatniejsze. Dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy jak najszybciej zdiagnozowali pacjenta, ponieważ SM jest o tyle podstępną chorobą, że jeśli będzie w utajony sposób rozwijać się, to objawy będą kumulowały się i będzie ich coraz więcej - mówi Malina Wieczorek (prezes Fundacji "SM - Walcz o siebie").

SM nie tylko 20- i 40-latków

Stwardnienie rozsiane diagnozowane jest zazwyczaj u osób między 20. a 40. rokiem życia. Jest to moment, gdy większość ludzi dokonuje życiowych wyborów, odnajduje pasje i stara się realizować marzenia, układa swoją ścieżkę kariery, usamodzielnia się, czy planuje założenie rodziny.

- Jak większość chorób autoagresji, SM atakuje w typowym wieku między 20. a 40. rokiem życia, chociaż może występować też u dzieci i po 40. roku życia. Coraz częściej rozpoznajemy tę chorobę, więc to nie jest tak, że jest ograniczona tylko do ludzi młodych - tłumaczy dr n. med. Aleksandra Podlecka-Piętowska (neurolog z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego).

U każdego SM przebiega inaczej, w zależności od rodzaju objawów. Obecnie wyróżnia się cztery typy stwardnienia rozsianego. W przypadku wszystkich typów choroby trudno przewidzieć, jaki będzie jej przebieg. SM jest schorzeniem nieprzewidywalnym, z którym trzeba nauczyć się żyć, będąc gotowym na niespodziewane zmiany.

Lepszy dostęp do leków

- Najstarsze leki, którymi dysponujemy, mają 20 lat, ale nie były wdrożone od razu w Polsce. Jeszcze 10 lat temu leczenie trwało tylko 3 lata. Mimo że leczenie było skuteczne, było przerywane po 3 latach i efekt terapeutyczny został zagubiony. Nie wszyscy pacjenci byli w stanie opłacać leki samodzielnie, mimo licznych zbiórek na ten cel. W związku z tym większość pacjentów, którzy mają dziś powyżej 40. czy 50. roku życia, nie miało szansy na leczenie. Gdy porównamy jak SM przebiegało u nich i jak przebiega teraz u osób, które mają dostęp do leczenia to widać pozytywną zmianę - ocenia Dominika Czarnota-Szałkowska (członek Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego).

Ile osób w Polsce choruje na SM? W jaki sposób można zachorować na SM? Jak żyć ze stwardnieniem?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski 

Gośćcie: Malina Wieczorek (prezes Fundacji "SM - Walcz o siebie"), dr n. med. Aleksandra Podlecka-Piętowska (neurolog z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), Dominika Czarnota-Szałkowska (członek Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego)

Data emisji: 14.11.2019

Godzina emisji: 19.08

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stwardnienie rozsiane - czas ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 20:00
Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób neurologicznych, w której układ odpornościowy atakuje i niszczy osłonki mielinowe nerwów w mózgu i w rdzeniu kręgowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie ze stwardnieniem rozsianym

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 19:34
Światowy Dzień SM (stwardnienia rozsianego) przypada na 30 maja. Główne objawy tej choroby to: zaburzenia: czucia, równowagi, może pojawić się upośledzenie chodu i konieczność spędzenia reszty życia na wózku inwalidzkim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekret stwardnienia rozsianego może tkwić w jelitach

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 08:26
Stwardnienie rozsiane… kiedyś te dwa słowa brzmiały jak bezlitosny wyrok. Dziś, dzięki postępom nauki, jesteśmy w stanie jeszcze nie leczyć, ale w dużym stopniu spowalniać postępy tej choroby. A perspektywa, dzięki najnowszym badaniom, może być jeszcze lepsza.
rozwiń zwiń