W ruinach odkrytego na szczycie wzgórza mauzoleum naukowcy z UW odsłonili wyjątkowo bogate pochówki 58 kobiet-arystokratek, w tym jednej określanej mianem królowej.
Szczęście archeologów
Kultura Wari poprzedzała kulturę Inków. - Na tym obszarze kilka wieków później pojawili się Inkowie i korzystali z kultury Wari tworząc swoje imperium - mówi dr Patrycja Prządka-Giersz. Przyznaje, że stanowisko, na którym dokonano odkrycia ucierpiało od grup rabusiów, którzy zajmują się poszukiwaniem cennych obiektów. Ten proceder trwa od czasów skolonizowania Peru przez Hiszpanów, którzy pierwsi w grobowcach szukali cennych przedmiotów. Polscy archeolodzy mieli szczęście, że na terenie spenetrowanym przez rabusiów znaleźli nienaruszony grobowiec.
Czym zajmowały się kobiety?
Dr Patrycja Prządka-Giersz opisuje, jak wyglądały komory grobowe, które odkryli archeolodzy. Wyjaśnia też, w jaki sposób byli chowani zmarli, bo byli w bardzo specyficzny sposób składani do grobów. Przy wspomnianej królowej naukowcy znaleźli najwięcej unikatowych obiektów. - To było ponad sto obiektów, wśród których znajdowała się zarówno biżuteria wykonana z kamieni, srebra, złota, również naczynia ceramiczne bogato zdobione, duża liczba przedmiotów służących do tkactwa - wylicza. Podkreśla, że wszystkie pochowane kobiety zajmowały się sztuką tkacką. Pani archeolog opowiada, z czego można wyciągnąć takie wnioski.
Przez kilka lat trwały analizy odnalezionych szkieletów i darów grobowych, a jest to zespół ponad 1300 cennych przedmiotów, w tym wielu ze srebra, złota i stopów metali oraz kamieni półszlachetnych.
Jakie są wstępne wnioski z przeprowadzonych badań? Posłuchaj całej audycji i zobacz galerię zdjęć z miejsca pracy archeologów.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Gość: dr Patrycja Prządka-Giersz (Wydział Artes Liberales UW, współodkrywczyni grobowca w Castillo de Huarmey)
Data emisji: 15.11.2019
Godzina emisji: 19.08
ag