X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niezwykłe odkrycie polskich archeologów w Peru

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 19:10
Przed kilku laty polscy badacze dokonali sensacyjnego odkrycia w Peru. Natrafili na nienaruszony grobowiec prekolumbijskiej kultury Wari (600 - 1000 r. n.e.). W archeologii andyjskiej zdarza się to niezwykle rzadko ze względu na wszechobecne bandy plądrujące stanowiska archeologiczne. 
Audio
  • Odkrycie polskich archeologów w Castillo de Huarmey w Peru (Eureka/Jedynka)
Wirtualny model pochówku królowej z Castillo de Huarmey przedstawiający stan zastany przez archeologów
Wirtualny model pochówku królowej z Castillo de Huarmey przedstawiający stan zastany przez archeologów Foto: J. Kaniszewski

W ruinach odkrytego na szczycie wzgórza mauzoleum naukowcy z UW odsłonili wyjątkowo bogate pochówki 58 kobiet-arystokratek, w tym jednej określanej mianem królowej.

Szczęście archeologów
Kultura Wari poprzedzała kulturę Inków. - Na tym obszarze kilka wieków później pojawili się Inkowie i korzystali z kultury Wari tworząc swoje imperium - mówi dr Patrycja Prządka-Giersz. Przyznaje, że stanowisko, na którym dokonano odkrycia ucierpiało od grup rabusiów, którzy zajmują się poszukiwaniem cennych obiektów. Ten proceder trwa od czasów skolonizowania Peru przez Hiszpanów, którzy pierwsi w grobowcach szukali cennych przedmiotów. Polscy archeolodzy mieli szczęście, że na terenie spenetrowanym przez rabusiów znaleźli nienaruszony grobowiec.

Czym zajmowały się kobiety?
Dr Patrycja Prządka-Giersz opisuje, jak wyglądały komory grobowe, które odkryli archeolodzy. Wyjaśnia też, w jaki sposób byli chowani zmarli, bo byli w bardzo specyficzny sposób składani do grobów. Przy wspomnianej królowej naukowcy znaleźli najwięcej unikatowych obiektów. - To było ponad sto obiektów, wśród których znajdowała się zarówno biżuteria wykonana z kamieni, srebra, złota, również naczynia ceramiczne bogato zdobione, duża liczba przedmiotów służących do tkactwa - wylicza. Podkreśla, że wszystkie pochowane kobiety zajmowały się sztuką tkacką. Pani archeolog opowiada, z czego można wyciągnąć takie wnioski.

Przez kilka lat trwały analizy odnalezionych szkieletów i darów grobowych, a jest to zespół ponad 1300 cennych przedmiotów, w tym wielu ze srebra, złota i stopów metali oraz kamieni półszlachetnych.

Jakie są wstępne wnioski z przeprowadzonych badań? Posłuchaj całej audycji i zobacz galerię zdjęć z miejsca pracy archeologów.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Patrycja Prządka-Giersz (Wydział Artes Liberales UW, współodkrywczyni grobowca w Castillo de Huarmey)

Data emisji: 15.11.2019

Godzina emisji: 19.08

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kipu" - pismo węzełkowe Inków

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 19:30
"Kipu" do dziś stanowi zagadkę. W muzeach i kolekcjach prywatnych zachowało się 853 sztuk tego osobliwego zapisu danych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inti Raymi. Jak obchodzi się Święto Słońca?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 20:15
- Inti Raymi miało ważną pozycję w inkaskim kalendarzu rytualnym - powiedział archeolog Maciej Ziółkowski. Czym było święto i jak do niego przygotowywali się Inkowie? Jak na ceremonię reagują turyści?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wulkan Coropuna. Tam składano ofiary z ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 19:10
Peruwiański wulkan Coropuna wznoszący się na ponad 6 tysięcy metrów to jeden ze świętych szczytów czczonych w czasach imperium inkaskiego. W sierpniu na zboczach tego masywu dr Maciej Sobczyk z Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego odkrył ceremonialny kompleks składający się z 5 placów i 20 budynków. Miejsce to było zapewne ostatnim przystankiem w drodze na szczyt, gdzie prawdopodobnie składano ludzkie ofiary.
rozwiń zwiń